• Aktualności

            • Nagroda specjalna dla Dawida Tyhovskyy

              Okres pandemii i nauka zdalna nie przeszkodziły uczniom naszej szkoły w realizowaniu swoich pasji, rozwijaniu talentów. Szansą na angażowanie się w dodatkowe działania, prezentację swojej twórczości i promocję placówki były m.in. konkursy plastyczne. Było ich wiele. Nie zawsze udział w nich przynosił uczestnikom laur zwycięstwa czy nagrody. Jednak w ostatnich dniach sukcesem może pochwalić się Dawid Tyhovskyy. Uzdolniony plastycznie uczeń klasy IV za pracę w ogólnopolskim konkursie plastycznym p.t.: „Prawdziwy bohater nosi maskę” otrzymał nagrodę specjalną. 

              Organizatorem konkursu był Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na tematykę bezpieczeństwa w dobie epidemii koronawirusa rozumianego jako świadome i właściwe korzystanie ze środków ochrony indywidualnej, ograniczanie kontaktów społecznych oraz zachowanie dystansu społecznego, ale również umiejętne radzenie sobie z psychospołecznymi konsekwencjami epidemii, takimi jak skutki odizolowania, czy stygmatyzacja osób chorych. Konkurs trwał od lutego do czerwca 2021r. i składał się z dwóch etapów: szkolnego i ogólnopolskiego. Z naszej szkoły do etapu ogólnopolskiego przesłano 17 prac uczniów z klas IV-VII. Znakomita większość z nich wykonana była w różnych technikach plastycznych, nieliczne zostały zaprojektowane w programach graficznych.

              Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Łącznie, do siedziby ogólnopolskiego organizatora, wpłynęło 312 prac z całej Polski, w tym aż 64 z terenu powiatu oleśnickiego.  Tym bardziej cieszy sukces Dawida, który otrzymał jedną z dwóch nagród specjalnych  przyznanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Oleśnicy  – Honorowego Partnera konkursu. 

              Brawo Dawid! Gratulujemy. 

            • MegaMisja w naszej szkole

              W maju 2021 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu przygotowali wraz z opiekunami świetlicy szkolnej krótką prezentację kwalifikującą naszą szkołę do programu MegaMisji. Celem prezentacji było zaproszenie MegaMisji do naszej społeczności szkolnej. 

              MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany w ramach zajęć świetlicy szkolnej. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli oraz uczniów tak, by stali się bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Program ten umożliwi prowadzenie nowoczesnych zajęć dla dzieci na świetlicy szkolnej. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym na każdym kroku towarzyszą nam nowoczesne technologie.

              Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły aktywny udział w przygotowaniu prezentacji. Razem możemy więcej. 

              Startujemy już we wrześniu!!!!

            • Egzamin na kartę rowerową

              W czerwcu odbył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową. Wzięli udział wszyscy chętni uczniowie, którzy ukończyli 10 lat. Egzamin odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami i był podzielony na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna sprawdzała wiedzę z przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy. W części praktycznej zdający mieli za zadanie prawidłowo przejechać na rowerze przygotowany tor przeszkód. Wszyscy bezbłędnie pokonali slalom, ominęli przeszkody, przejechali „ósemkę” i zatrzymali się w wyznaczonym miejscu. 

              Gratulujemy zdanego egzaminu! Karta rowerowa na pewno przyda się podczas wakacyjnych wycieczek.

            • „Wsi spokojna, wsi wesoła”

              Z okazji Dnia Dziecka klasa druga wyjechała na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Piotrkosicach koło Milicza. Dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Wsi spokojna, wsi wesoła – życie w gospodarstwie wiejskim” prowadzonych przez p. Hannę Jankowską. W czasie zajęć dzieci własnoręcznie wyrabiały masło, nauczyły się też robić biały ser ze zsiadłego mleka. Można też było spróbować swoich sił przy mieleniu zboża na mąkę w kamiennych żarnach. Zwiedzaliśmy gospodarstwo, w którym właściciele hodują wiele krów, były też konie, owce i osiołki. Wielkie zainteresowanie wzbudziły małe cielątka, które można było pogłaskać. Na koniec piekliśmy kiełbaski przy ognisku w pięknym miejscu nad stawem, był też czas na swobodną zabawę z kolegami. 

            • Wycieczka do ZOO

              1 czerwca z okazji Dnia Dziecka nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Wrocławskiego ZOO. Pomimo wczesnej godziny zaskoczyła nas ogromna liczba zwiedzających. Pierwszym odwiedzonym miejscem było Afrykarium. Widzieliśmy dużo zwierząt wodnych takich jak pingwiny, płaszczki, żółwie, foki i rekiny. Jednak najciekawszym momentem było przejście szklanym tunelem, gdy nad naszymi głowami przepływały morskie drapieżniki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w stajni, gdzie chętni mogli pogłaskać osła i kucyki. Większość osób z naszej klasy liczyła na spotkanie drapieżników. Jednak nie byliśmy usatysfakcjonowani, ponieważ większość klatek była pusta. U kilku osób terrarium wzbudziło dreszcz emocji. Po krótkim odpoczynku zakończyliśmy wizytę w ZOO. Zmęczeni i pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do szkoły. Na pamiątkę zostanie nam wiele zdjęć. Między innymi takie jak odwzorowanie sceny z filmu "Titanic" w wykonaniu Laury i Victorii. 

                                                                                                           Klasa 8

            • Wyniki konkursu plastycznego "Prawdziwy bohater nosi maskę"

              Uczniowie klas IV-VII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Prawdziwy bohater nosi maskę" organizowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

              • Klasa IV - Błaut Justyna, Górniak Mateusz, Płysa Oliwia, Tykhovskyy Dawid,   Waluk Anna
              • Klasa V - Król Mateusz
              • Klasa VI - Dolińska Maja, Kopeć Martyna, Pietras Patrycja, Stępień Agnieszka, Stępień Kaja
              • Klasy VII - Bzdęga Kacper, Grzelak Martyna, Łasińska Julia, Staroń Nicola, Wala Piotr, Nowiński Damian

              Mam przyjemność poinformować, że Dawid Tykhovskyy otrzymał nagrodę specjalną. Na stronie internetowej Instytutu bit.ly/ciop_Prawdziwy_Bohater znajdują się się oficjalne wyniki konkursu.   Gratuluję i już dziś dzisiaj zachęcam wszystkich do udziału w kolejnych edycjach konkursu!  

              Małgorzata Świątek

            • Trzydniowy maraton egzaminacyjny

              25 maja rozpoczął się trzydniowy maraton egzaminacyjny. Uczniowie klasy ósmej przystąpili do napisania egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Chociaż zdania uczniów były podzielone, egzamin z matematyki sprawił większości najwięcej problemów. Poprzeczkę podniosły zadania otwarte, na których rozwiązanie zabrakło czasu. Wielkim zaskoczeniem dla piszących okazał się "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, który pojawił się na egzaminie z języka polskiego. Ze względu na trudne tematy opowiadania twórczego, większość uczestników postanowiła podjąć się próby napisania rozprawki, która wydawała się dla nich łatwiejsza. Wszyscy uczniowie, jako język obcy, wybrali język angielski. Sprawił on najmniej problemów, a jedyną trudnością i zaskoczeniem okazał się temat wypowiedzi pisemnej. Opinie uczniów są różne, ale każdy liczy na dobre wyniki. My również trzymamy kciuki za naszych kolegów.

          • TYDZIEŃ ULGI
            • TYDZIEŃ ULGI

              Drodzy Uczniowie!

              Pandemia i społeczna izolacja to szczególnie trudny czas dla uczniów. Dlatego nasza szkoła przystąpiła do kampanii „Tydzień ulgi” organizowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

              W związku z tym, chcemy Wam podarować tydzień bez sprawdzianów, kartkówek, testów, odpytywania i zadań domowych na ocenę.

              Zaczynamy od 17 maja do 21 maja 2021 roku.

              Po powrocie do nauki w szkole, chcemy odbudować relacje z Wami, wzmocnić więzi i na nowo uczyć się być razem. Nie obawiajcie się nadmiaru sprawdzianów, kartkówek, presji, że będziecie musieli nadrobić materiał, wykazać opanowanie treści przekazywanych podczas zdalnego nauczania…

              Dołączamy do kampanii „Tydzień ulgi”, aby obniżyć stres i lęk towarzyszący Wam, Waszym Rodzicom i Nauczycielom w związku z powrotem do nauki w szkole po tak długiej nieobecności.

               

              Więcej na ten temat znajdziecie na stronie:

               https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi

               

               

              STARTUJEMY Z KAMPANIĄ

              „TYDZIEŃ ULGI”

              Dla małych i większych powracających do szkoły

              Czekamy na Was

              Dacie radę

              Macie moc

              To będzie super czas

              Wspólnie damy radę

              To będzie tydzień wytchnienia

            • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

              W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szeregu działaniach poświęconych tej ważnej rocznicy oraz patronowi szkoły.

              Uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne. Bardzo kreatywnie przedstawili godło naszego kraju – Orła Białego, który jest też patronem naszej szkoły. Uczniowie klas starszych czytali teksty związane z Konstytucją i naszymi symbolami narodowymi, rozmawiali o potrzebie obchodzenia świąt narodowych. Wszystkie klasy były na wirtualnej wycieczce w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie  poznawały kulisy uchwalenia Konstytucji oraz mogły bliżej poznać dzieło Jana Matejki, dzięki animacji "żywe obrazy". Uczniowie klasy VIII na zajęciach z wychowawcą rozmawiali o tym, że, to największy bezpiecznik strzegący praw wszystkich  obywateli. Odpowiadali na pytania: W jakim celu powstała? Dlaczego jest tak ważna? Jakie przepisy zniosła Konstytucja 3 Maja? Sprawdzili również swoją wiedzę rozwiązując quiz, a na zakończenie układali tematyczne puzzle online.

              Uczniowie przygotowali również symbole narodowe, które umieścili na swoich oknach i przed swoimi domami. Liczne zdjęcia ilustrują duże zaangażowanie uczniów i chęć poznania fragmentu historii naszego kraju.

            • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

                    W czwartek 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, święto ustanowione w 1970 roku, aby promować ekologiczne postawy i przypominać, jak wielką troską powinniśmy otaczać naszą Planetę. W tym roku hasło tego dnia brzmiało: „Przywróć naszą Ziemię”.

                    W naszej szkole ten dzień został bardzo mocno zaakcentowany – wszak w obecnych czasach tak dużo mówi się o potrzebie ochrony środowiska. Na wszystkich lekcjach rozmawialiśmy o ekologii, klimacie, środowisku, aby pokazać, jak ważne i rozległe jest to zagadnienie.

                    Uczniowie poznawali historię ekologii; odwiedzili polskie Parki Narodowe; czytali teksty o tematyce ekologicznej, układali krótkie wierszyki i hasła promujące pro-środowiskowe zachowania, a także poznawali ideę zero waste. Rozwiązywali zadania matematyczne związane z różnymi zagadnieniami przyrodniczymi; uczyli się, jak można oszczędzać wodę, a na religii rozmawiali o pięknie otaczającego nas świata i dowiadywali się, jak zrobić „ekologiczny rachunek sumienia”. Poznawali też angielskie słówka związane z tymi zagadnieniami, na technice wykonywali prace, wcielając w życie ideę recyklingu, a na informatyce - plakaty związane z hasłem tegorocznego Dnia Ziemi (efekty tych prac znajdują się w galerii).

                    Dzień wcześniej został ogłoszony konkurs plastyczny związany z tą tematyką.

                    Uczniowie klas VIIb i VIII wzięli także udział w organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cyklu webinarów, podejmującym następujące tematy: „System klimatyczny ziemi”, „Co mogę zrobić dla klimatu?”, „Odpowiedzialna moda”, „Ekologia kulinarna/zero waste”.

                    Poniżej zamieszczamy wierszyki i hasła, które w czasie lekcji ułożyli czwartoklasiści. Serdecznie zapraszamy do lektury:-)

              Posprzątajcie wszystkie śmieci zaproście do tego dzieci, bo zdrowe powietrze to podstawa, a bez niego ciężka sprawa.

              Michalina

              Nie zanieczyszczamy, o planetę dbamy.

              Mateusz

              Nie rób tak, bo zwrócić ci się to tak czy siak

              Julia

              Piękną Ziemię przecież mamy,

              Lecz nie wszyscy o nią dbamy,

              Aby była czysta, zdrowa.

              Wszak to wasza jest dziś głowa,

              Aby Ziemia czystą była,

              By owoce nam rodziła

              Smaczne, zdrowe i soczyste,

              By wody były przejrzyste,

              By powietrze zdrowe było,

              By się nam tu dobrze żyło.

              Z tego morał taki mamy:

              Wszyscy Ziemię dziś sprzątamy.

              Każdy sprząta znakomicie,

              Bo to tu spędzamy życie.

              Oliwia

          • Wyróżnienie w konkursie plastycznym
            • Wyróżnienie w konkursie plastycznym

              Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym  na wykonanie plakatu pod hasłem: „Wspólna aktywność, dobra zabawa, bieg z Lupusami to super sprawa” promującym XV Bieg Lupusa o Puchar Wójta Gminy Dobroszyce. Organizatorem konkursu był Klub Biegacza Lupus w Oleśnicy. Spośród 40 zgłoszonych prac wyłoniono 3 laureatów oraz przyznano 3 wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znalazła się praca Martynki Grzelak, uczennicy klasy VIIb  naszej szkoły. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy. Serdecznie gratulujemy!

              Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć pod linkiem: 

              mega.nz/folder/ILolGa5L#bAOtO442BHNtiQjViuxGZA

              • Martyna Grzelak (kl.VIIb) - praca nr 18
              • Maja Dolińska (kl. VI) - praca nr 6
              • Martyna Kopeć (kl.VI) - praca nr 20
              • Patrycja Pietras (kl. VI)  - praca nr 31
              • Julia Zawała (kl. VI) - praca nr 38
            • Rodzinny konkurs wielkanocny

              Rodzinny konkurs wielkanocny zakończony. Z racji pandemii zapraszamy do oglądnięcia na str. int. szkoły. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły wraz z oddziałami przedszkolnymi. Z uwagi na ograniczenia spowodowane Covid-19, złożono 21 prac. Zgodnie z postanowieniami prace wszystkich uczniów są eksponowane na wystawce szkolnej – w holu głównym od dnia 26 marca do 16 kwietnia 2021 r.  Jury wyróżniło:  I miejsce – w kategorii palma wielkanocna -  Lilianna Brud (gr 3-4 latki); w kategorii pisanka - I miejsce Milena Sygielin z kl. VII a;  w kategorii  stroik wielkanocny – I miejsce  Lena Cipińska kl. I. Termin rozdania nagród opóźni się z racji pandemii.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu
      • 71 315 53 68
      • Dobrzeń 9A, 56-410 Dobroszyce Poland
      • Poniedziałek – Piątek 7.30-15.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych