Orzeł Biały
Szkoła Podstawowa w Dobrzeniu powstała w 1945 roku. Początkowo uczyło się w niej niewielu uczniów. Były to dzieci repatriantów, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane, aby tu osiedlić się, założyć rodziny i pracować. Przybyli z różnych stron, ale zawsze łączył ich język i symbole narodowe. W szkole dzieci uczyły się pisać i czytać po polsku, nazwę niedawnego Gutwohne zamieniono na polski Dobrzeń, a na budynkach pojawiły się biało – czerwone flagi i symbol naszego państwa – Orzeł Biały. Od tego czasu mieszkańcy rozpoczęli nowy rozdział w historii wsi i regionu.
Szkoła przez wiele lat miała swoją siedzibę w starym, przedwojennym budynku oraz w pomieszczeniach wynajmowanych w zabudowaniach XIX wiecznego pałacu. Od 1 września 2005 roku dzieci uczą się w nowym, w pełni wyposażonym budynku na miarę XXI wieku. Dzieci biorą udział w licznych programach profilaktycznych, wycieczkach, imprezach szkolnych i klasowych. Szkoła corocznie przygotowuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Każdy z uczniów ma możliwość uczęszczania na wybrane koła zainteresowań. Mamy wielu przyjaciół wśród instytucji, organizacji i lokalnych przedsiębiorców, współpracujemy ze środowiskiem lokalnym.
W roku szkolnym 2014/2015 Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o nadaniu szkole imienia, aby uszanować jej historię i osiągnięcia. Ustalony został harmonogram prac związanych z nadaniem imienia, powołany został zespół nauczycieli koordynujący działania, przygotowany został też obszerny opis wszystkich etapów wraz z uzasadnieniem prawnym.
We wrześniu 2014 roku uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali poproszeni o podanie propozycji kandydatów. 27 listopada 2014 roku odbyły się wybory patrona szkoły. Powołana została komisja wyborcza czuwająca nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W skład komisji wchodzili przedstawiciele Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i Rady Pedagogicznej. Przewodniczącą została dyrektor szkoły pani Elżbieta Pietraszek. Swój głos mogli oddać uczniowie i rodzice uczniów oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Spośród 5 kandydatów najwięcej głosów otrzymał Orzeł Biały.
Orzeł Biały jako symbol państwa ma charakter ponadczasowy i dotyczy każdego z nas. Oznacza siłę, niezależność i męstwo. Chociaż na przestrzeni wieków jego wizerunek wielokrotnie ulegał przeobrażeniom, do dziś pozostaje godłem Polski. Był i jest niekwestionowanym symbolem naszego państwa bez względu na to czy zdjęto, czy nadano mu koronę, czy jego skrzydła były opuszczone, czy rozpostarte. Orzeł to piękny, dumny ptak o mocnych skrzydłach, który szybuje wysoko w przestworzach, jest znakiem odwagi i heroizmu, wzniosłości idei, wiary i optymizmu, siły fizycznej i twórczej. Wybierając Orła Białego na patrona szkoły nowe pokolenie przypomniało o swych przodkach, którzy na Ziemiach Odzyskanych tworzyli nowe państwo polskie i tych, którzy w zamierzchłej przeszłości tworzyli ten znak i walczyli o jego godność i istnienie. Orzeł to symbol świętego Jana Ewangelisty, to znak łączący w średniowieczu kult dwóch polskich świętych – Wojciecha i Stanisława biskupa krakowskiego. Władcy piastowscy w czasach, gdy ludzie nie umieli jeszcze czytać ani pisać, to właśnie w symbolu Orła Białego podkreślali dostojność swojego urzędu i władzę.
Orzeł Biały jako patron Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu to symbol ponadczasowy, znak odwagi i heroizmu, wzniosłości idei, potęgi, wiary i optymizmu, siły fizycznej i twórczej i dotyczy każdego Polaka bez względu na wiek, religię i przekonania polityczne. Podkreśla jednocześnie naszą tożsamość narodową, otwiera okno na świat poprzez kształtowanie świadomości młodego pokolenia. Jesteśmy dumni słysząc polski hymn na wielkich uroczystościach i widząc biało – czerwoną flagę wciąganą na maszt. Jesteśmy dumni widząc nasze godło, któremu oddają cześć przywódcy obcych państw. Tak jak legendarny Lech wybrał kiedyś postać orła na swój znak, tak i społeczność szkolna wybrała go jako swego patrona.
Poprzez wybór Orła Białego będziemy:
- kształtować w pełni świadome postawy patriotyczne uczniów naszej szkoły,
- podkreślać naszą świadomość i przynależność narodową,
- przybliżać młodzieży historię godła,
- uczyć szacunku i odpowiedniej postawy wobec symboli narodowych,
- przybliżać historię Polski, a zwłaszcza naszego regionu,
- uczyć młode pokolenie być dumnym z własnych osiągnięć oraz dokonań swoich przodków,
- dawać wzór i inspirację do osiągania szczytnych celów.
„A wy, drodzy młodzi przyjaciele, musicie mieć w sobie coś z orłów. Serce orle i wzrok orli – jak mówił zmarły Prymas. Musicie ducha hartować i wznosić wysoko, aby móc jak orły przelatywać ponad wszelkim innym ptactwem, w przyszłość naszej Ojczyzny. Tylko będąc jak orły potraficie przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie, orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko, a nie pełzają po ziemi...”.
( ks. Jerzy Popiełuszko, Homilia z dnia 26 lutego 1984 r.)