• Sala historii i patrona

• Sala historii i patrona Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Dobrzeniu powstała z okazji nadania imienia, przekazania sztandaru oraz 71. rocznicy  powstania szkoły.

Tuż przy wejściu na pierwszej tablicy znajdują się informacje o wszystkich osobach, które pełniły funkcję dyrektora szkoły oraz o nauczycielach, którzy tu pracowali i obecnie pracują. Kolejne tablice poświęcone są absolwentom, którzy ukończyli placówkę w latach 1949 – 2016. Wystawa prezentuje również propozycje sztandaru naszej szkoły. Wykonywali je uczniowie na zajęciach komputerowych, a pomysły w nich zawarte zostały wykorzystane do opracowania ostatecznego projektu sztandaru szkoły. Na kolejnych planszach oglądać możemy przedwojenne pocztówki Dobrzenia, gdy wieś posiadała jeszcze niemiecką nazwę Gutwiany oraz listę darczyńców, dzięki którym uroczystość mogła się odbyć. Na jednej z tablic pokazane są wspomnienia pani Anny Łycz - absolwentki w roku w roku szkolnym 1949-1950. Dowiadujemy się z nich m. in., że szkoła mieściła się w innym budynku, gdzie nie było bieżącej wody. Obecnie placówka mieści się w nowoczesnym budynku. Na wystawie możemy również poznać historię jego powstawania. Wszystkie plansze uzupełnione zostały dużą ilością zdjęć, starych świadectw lub legitymacji uczniowskich. Duże zainteresowanie wzbudziły kroniki, w których zawarta została historia szkoły – najważniejsze wydarzenia, uroczystości, wycieczki, konkursy.  Aby ukazać życie w dawnych czasach młodszym pokoleniom, zaprezentowano stare zabawki i przedmioty codziennego użytku np. konik na biegunach, tarka do prania bielizny, maszyna do pisania.  Stroje ludowe oraz stare walizki przypominały, że obecni mieszkańcy przyjechali tu z daleka.

Na środku sali znajduje się ogromna makieta wykonana przez uczniów klas V i VI pod kierunkiem pani Edyty Gajewskiej i Małgorzaty Sas. Przedstawia Polskę, główne miasta i rzeki oraz morze i góry. Znajdują się tu również plastelinowe postacie i pociąg taki, jakim po wojnie ze wschodu jechali do Dobrzenia jego nowi mieszkańcy.

Viktoria Czerniak, Karolina Kopeć, Katarzyna Jaros, Klaudia Górniak kl. V
          Natalia Luzak kl. VI

• Sztandar

• PODZIĘKOWANIE

Serdecznie dziękuję  sponsorom za okazaną pomoc, wsparcie i zaangażowanie  związane z przygotowaniem obchodów 71- lecia powstania Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu, nadania szkole imienia Orła Białego oraz przekazania sztandaru i zakupu gabloty na sztandar.

SPONSORZY SZTANDARU  I  GABLOTY

Ks. Dariusz Filozof, pani Dorota Stępień, pani  Bogumiła Rudzka, pani Agnieszka Jaruga, Rada Sołecka wsi Dobrzeń, pani Iwona Matusz-Marciniak, pan Mirosław Zawisza, pani Katarzyna Miroś, pan Krzysztof Lentka, pan Mirosław Pietraszek, pani Katarzyna Waluk i pan Grzegorz Waluk, pani Monika Hołówka, pan Jarosław Sebastjański, pan Józef Ziernik, pani Dorota Pietras, pan Michał Murawski, pani Aneta Lebida i pan  Józef Lebida, Sołtys i Rada Sołecka wsi Dobra, pani Elżbieta Opoka, pani Joanna Kopeć, pani Iwona Dębska, pani Marta Sygielin i pan Mariusz Sygielin, pani  Beata Brąkowska i pan  Piotr Brąkowski, pani Olga Bożek i pan Mariusz Bożek, pani Elżbieta Iwańczyk, pani Magdalena Karwala i pan Grzegorz Karwala, pan Marian Kowalik, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Dobrzeniu, pani Anna Specht, pan Wojciech Płaksej, pani Katarzyna Sikora, klasa Ia w roku szk. 2015/2016, Firma - JK SYSTEM  Abramowicz, Czerniak Spółka Jawna, Firma - MOBILKAR  S. C.,  Wójt i Rada Gminy Dobroszyce, pani Anita Płysa, pani Lucyna Mierzwa-Giza, pani Elżbieta Kowalska, Nadleśnictwo Oleśnica, pan Piotr Stępień.

Dziękuję Radzie Rodziców i wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację w/w uroczystości, dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły.

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wspierali i wspierają naszą szkołę.

Elżbieta Pietraszek