• Aktualności

          • "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie"
            • "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie"

              W ramach programu "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" uczniowie biorą udział w lekcjach oraz warsztatach w czasie których poznają zasady ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej,  dowiadują się jak  zapobiegać skutkom suszy oraz w jaki sposób rozsądnie  korzystać z zasobów wodnych.

              Podczas zajęć uczniowie przeprowadzili doświadczenie z wykorzystaniem modeli cząsteczki wody, uczestniczyli w konferencji edukacyjnej na temat wód podziemnych z okazji Światowego Dnia Wody. Klasa I pod opieką p. Iwony Staśkiewicz wykonała ogromną kroplę wody z nakrętek  :) 

              Uczniowie startowali w konkursie plastycznym w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

          • Maraton egzaminacyjny zakończony
            • Maraton egzaminacyjny zakończony

              Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu, podobnie jak ich reszta rówieśników w całej Polsce, w dniach 24, 25 i 26 maja, przystąpili do egzaminu ósmoklasisty.

              Pierwszego dnia sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego, drugi dzień poświęcili na zmagania z matematyką, żeby ostatniego dnia egzaminów pochwalić się swoją znajomością języka angielskiego. 

              Pomimo, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać i nie ma ustalonego progu punktowego, który należy osiągnąć, uczniowie przez ostatnie osiem lat pilnie się do niego przygotowywali.

              Wszystkim ósmoklasistom życzy powodzenia i mocno trzymamy kciuki mając nadzieję, że  dostaną się do wymarzonej szkoły  średniej!

          • Wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach
            • Wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach

              Nasz szkoła uczestniczy w projekcie „Ku przyszłości – poznaję, wiem, działam”. W ramach projektu uczniowie klasy trzeciej pojechali na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach na warsztaty edukacyjne „Tajemnice kropli wody” oraz „Tajemnice grudki ziemi”. W czasie warsztatów, pod kierunkiem pani edukatorki, uczniowie badali tajemnice i właściwości wody oraz gleby, wykonując wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów. Część zajęć odbywała się w terenie. Dzieci dowiedziały się również dużo o Dolinie Baryczy, przyrodzie i ciekawostkach regionu.

          • Tydzień Patrona
            • Tydzień Patrona

              W 2016 roku  odbyło się uroczyste nadanie imienia i sztandaru naszej szkole. Wybraliśmy Orła Białego – godło naszego państwa,  symbol siły, odwagi i heroizmu. Z dumą  nosimy jego imię, uczymy młodzież szacunku do własnego państwa i symboli narodowych, a w codziennej pracy pamiętamy o słowach Kardynała Stefana Wyszyńskiego „ … Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą…”.

              29 kwietnia 2022 roku odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął on, obchodzony co roku na początku maja, Tydzień Patrona.  W obchody zaangażowana była cała społeczność szkolna. We wszystkich klasach i grupach odbyły się zajęcia poświęcone historii naszego godła. Uczniowie klas młodszych rozpoznawali zdjęcia przedstawiające gniazdo orła i dowiedzieli się, skąd pochodzi nazwa Gniezno. Wykonywali prace plastyczne przedstawiające Orła Białego. Klasy starsze uzupełniały opis godła Polski zgodnie z USTAWĄ z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Rozmawiały też o zmianach, jakie zaszły w jego wylądzie  na przestrzeni wieków. Uczniowie   klasy IV rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą symboli narodowych. Następnie udali się na boisko, gdzie wykonali pamiątkowe zdjęcia i mieli okazję poczuć się jak prawdziwe orły. Klasy ósme na lekcjach historii rozmawiały o symbolach i świętach narodowych. Podczas zajęć na świetlicy uczniowie wspólnie przygotowali wyklejankę - pracę plastyczną. Na wszystkich zajęciach szczególną uwagę zwracano na szacunek, jaki należy okazywać symbolom narodowym. Z okazji Tygodnia Patrona oraz świąt narodowych we wszystkich klasach zostały przygotowane okazjonalne gazetki ścienne. 

              W ramach obchodów święta Patrona Szkoły nauczyciel plastyki zorganizował  konkurs na "Logo naszej szkoły". Opracowany został  regulamin konkursu, a na lekcjach plastyki w klasach 4-7 uczniowie poznali zasady tworzenia logo  ze szczególnym uwzględnieniem elementu graficznego - symbolu naszej szkoły - Orła Białego. Spośród wszystkich zgłoszonych prac przygotowana została wystawa 32 najlepszych projektów (prace plastyczne i komputerowe). Komisja wybierze zwycięski projekt znaku graficznego (logo), który będzie  wykorzystany do promocji naszej placówki, w dokumentach szkolnych, na stronach www, plakatach, ulotkach, etc..

          • Warsztaty stolarskie
            • Warsztaty stolarskie

              16 oraz 17 maja, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III, uczestniczyły w warsztatach stolarskich prowadzonych przez państwa Łaczmańskich z Czeszowa. Dzieci miały okazję zeszlifować drewnianą figurkę, a następnie pomalować ją specjalną farbą. Uczestnicy zajęć wykazali się dużym zainteresowaniem oraz kreatywnością. Pięknie wykonane prace, powędrują do rodziców, z okazji zbliżających się Dni Mamy i Taty. 

          • Wycieczka do „Krainy Alpak” w Krakowianach
            • Wycieczka do „Krainy Alpak” w Krakowianach

              W piątek, 13 maja dzieci z grupy 5,6-latków wzięły udział w wycieczce do „Krainy Alpak” w Krakowianach. Tam wszyscy wybrali się na spacer z tymi przyjaznymi zwierzętami.  Każde dziecko miało okazję poprowadzić alpakę, nakarmić ją oraz pogłaskać. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych z wykorzystaniem wełny uzyskanej z ostrzyżenia zwierzęcia. Kontakt z alpaką ma pozytywny wpływ na strefę emocjonalną, poznawczą, fizyczną i społeczną człowieka. Uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły wyciszeni, pełni wrażeń i wspomnień, które  z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.
          • Wiosenne kanapki
            • Wiosenne kanapki

              Pierwsze nowalijki zainspirowały nas dzisiaj do przygotowania wiosennych śmiesznych kanapek☺️Było smacznie, zdrowo i bardzo wesoło.
              Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki z przyniesionych przez siebie produktów, z dużym zaangażowaniem dobierały składniki, smarowały pieczywo masłem, serkiem i układały na nim wybrane przez siebie zdrowe produkty, tworząc tym samym wyjątkowe śmieszne, a przede wszystkim zdrowe kanapki. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a radosne buzie dzieci potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Głównym celem zajęć było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności, wyobraźni, doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

          • Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2022
            • Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2022

              29 kwietnia 2022 w Naszej Szkole odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Celem inicjatywy było popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnej.

              W szkole zostały zorganizowane zajęcia, warsztaty, gry i zabawy dla uczniów. W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w inicjatywach takich jak: 
              - budowa i programowanie robotów – TrueTrue, 
              - nauka, obsługa i tworzenie projektów na drukarki 3D oraz wydruk projektu, 
              - nauka i obsługa okularów CLASSVR.

              Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie za pomocą tabletów chętnie utrwalali słownictwo związane z jedzeniem i gotowaniem.

          • Dyskoteka
            • Dyskoteka

              W środę 4 maja w holu szkoły odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VIII. Samorząd Uczniowski zadbał o wystrój i efekty świetlne. Rolę didżeja pełniły Nicola Wierzbicka z klasy VIIIb i Julia Śliwka z klasy VIIIa oraz Martyna Kopeć i Milena Grzybowska z klasy VIIa. W dyskotece wzięło udział 50 osób.

              Dziękujemy za wspólną zabawę!

          • Wiwat maj! Trzeci maj!
            • Wiwat maj! Trzeci maj!

              Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w piątek – 29 kwietnia, w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody święta. Tego dnia galowe stroje uczniów ozdobione zostały kokardami narodowymi. Mali patrioci przynieśli ze sobą także samodzielnie wykonane biało-czerwone flagi.

              W asyście pocztu sztandarowego z dumą odśpiewaliśmy hymn Polski, w miejscu dla nas szczególnym – przed dębem Józefem. Następnie udaliśmy się do holu, gdzie prowadzący imprezę: uczeń klasy VIII b - Kamil Luzak oraz przewodnicząca szkoły - Patrycja Pietras, opowiedzieli nam o jednym z najważniejszych świąt państwowych.

              Po wysłuchaniu recytacji wierszy i obejrzeniu przygotowanej na tę okazję prezentacji multimedialnej, nadszedł czas na najweselszy akcent tego dnia, czyli szkolny konkurs pieśni patriotycznych. W muzycznych zmaganiach wzięły udział wszystkie klasy.

              Wysoki poziom wykonań dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III sprawił, że jury nie było w stanie wybrać zwycięzcy. Wszyscy uczestnicy startujący w kategorii klas młodszych spisali się na medal i to ten z najcenniejszego kruszcu!

              W kategorii klas starszych I miejsce zdobyły: klasa IV z utworem ,,Rozkwitały pąki biały róż” oraz klasa VIII b ze szlagierem Jacka Kaczmarskiego pt. ,,Mury”. Na II miejscu uplasowała się klasa VIII a, która zaprezentowała utwór ,,O mój rozmarynie”. W czołówce muzycznych zmagań znalazło się także miejsce dla klasy VI, która wykonała starą, żołnierską pieśń pt. ,,Szara piechota”.

              Na zakończenie szkolnych obchodów święta Konstytucji 3 maja głos zabrała pani dyrektor – Bernarda Sieczka. Podziękowała nauczycielom odpowiedzialnym za zorganizowanie apelu, czyli p. Sylwii Trzeciak i p. Piotrowi Wali oraz wszystkim wychowawcom, którzy wzorowo przygotowali klasy do udziału w konkursie.

              Następnie zaprezentowała niezwykły prezent jaki nasza szkoła otrzymała, za pośrednictwem posła Pawła Hreniaka, podczas wrześniowej akcji Narodowego Czytania. Pięknie wydany egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, opatrzony autografem marszałek sejmu – Elżbiety Witek, można podziwiać w gablocie sztandaru szkoły.

              Tegoroczne trzeciomajowe obchody na długo pozostaną w naszej pamięci. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami załączonymi poniżej.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu
      • 71 315 53 68
      • Dobrzeń 9A, 56-410 Dobroszyce Poland
      • Poniedziałek – Piątek 7.30-15.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych