• Aktualności

          • Ślęża zdobyta !
            • Ślęża zdobyta !

              Nieodparta chęć, uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu do poznawania tego co nowe, zaprowadziła nas tym razem do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Konkretnie mówiąc uczniowie klas 6, 7 i 8 26 września 2022r. z samego rana wyruszyli na Przełęcz Tąpadło aby zdobyć jeden z najwyższych grzbietów Masywu Ślęży – Ślężę.

              Na wejście wybraliśmy szlak czerwony. Dotarliśmy na szczyt najciekawszym, a zarazem dość wymagającym szlakiem. Szliśmy cały czas pod górę po nierównych, dużych kamieniach, wąską ścieżką wzdłuż skał i lasu. Była to namiastka prawdziwego górskiego szlaku.

              Na szczycie podziwialiśmy kultową rzeźbę – niedźwiedzia, będącego symbolem tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Ślęża od zarania dziejów była miejscem kultu i już w epoce brązu czczono tutaj Boga Słońca.

              Odwiedziliśmy Kościół, który stoi na szczycie góry. Zbudowano go w XIX wieku na miejscu dawnej kaplicy, a wcześniej ruin średniowiecznego zamku. Po wojnie popadł w ruinę, ale odbudowano go i w 2014 roku została odprawiona w nim pierwsza msza.

              W pobliżu kościoła znajduje się wieża widokowa, na którą koniecznie chcieliśmy wejść, bo widoki są piękne, ale niestety gęsta mgła pokrzyżowała nam plany.

              Weszliśmy do Zabytkowego schroniska, czyli Domu Turysty PTTK, które powstało tutaj w 1908 roku, na miejscu dawnego obiektu w stylu szwajcarskimOdpoczęliśmy na zewnątrz, gdzie urządziliśmy piknik przy kanapkach, owocach, i gorącej czekoladzie.

              Na drogę powrotną wybiraliśmy szlak żółty – to ten najszerszy i najłatwiejszy szlak na Ślężę. Wedle starej zasady – jeśli jesteś zmęczony, wybierz łatwe zejście i tak też zrobiliśmy tym bardziej że zaczęło padać i mgła gęstniała.

              Na sam koniec wróciliśmy na parkingu na Przełęczy Tąpadła i tym samym skończyliśmy naszą przyjemną wycieczkę. Oczywiście, nabieramy ochoty na kolejne górskie wyzwania, kto wie może założymy szkolny Klub Turysty.

               

               

               

               

          • KROPKA TO NAPRAWDĘ WAŻNY ZNAK!
            • KROPKA TO NAPRAWDĘ WAŻNY ZNAK!

              15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Wspólnie z Vashti – bohaterką książki Petera Reynolds'a, odkrywaliśmy nasze talenty i pobudzaliśmy wyobraźnię.

              Kropkowa rewia mody, fotobudka, motywujące karteczki, gry i zabawy z kropką w roli głównej, konkurs plastyczny – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczniów naszej szkoły.

              Bohaterka dnia stała się na lekcjach języka polskiego pretekstem do napisania opowiadań, bogacenia słownictwa, przypomnienia znaków i zasad interpunkcji oraz poznania znaczenia najpopularniejszych frazeologizmów.

              Tego dnia bawiliśmy się doskonale i kolejny raz przekonaliśmy się, że kropka – choć mała i niepozorna, ma wielkie znaczenie! 

          • Mickiewicz w szkole, czyli Narodowe Czytanie 2022
            • Mickiewicz w szkole, czyli Narodowe Czytanie 2022

              Narodowe Czytanie - to coroczna akcja społeczna promująca czytelnictwo i propagująca znajomość literatury narodowej. Honorowy patronat nad tą szlachetną inicjatywą od samego początku, czyli od roku 2012, sprawuje Para Prezydencka.

              2 września 2022 r. przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej – 11. już edycji, były ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

              Uczniowie klas I - VIII zgromadzeni w holu szkoły zostali zapoznani z historią akcji, obejrzeli krótki film promocyjny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki, następnie z uwagą wysłuchali dwóch utworów czytanych przez nauczycieli.

              Trzymającą w napięciu ,,Panią Twardowską” zaprezentowały nam panie: Marzenna Boczarska, Joanna Jaros i Sylwia Trzeciak. Z kolei wzruszającą balladę pt. ,,Powrót taty” czytały panie: Karolina Mrozińska, Anna Karbownik, Iwona Staśkiewicz, Aldona Pelc, Joanna Mikołajczyk oraz Donata Kubaszczyk. Na koniec głos zabrała p. dyrektor Bernarda Sieczka. Podziękowała uczniom za wzorową postawę i wszystkim pracownikom zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia.

               Mamy nadzieję, że akcja Narodowego Czytania na stałe zagości w kalendarzu pracy naszej szkoły.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

              W czwartek 1. września o godzinie 9.00 uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły Pani Bernarda Sieczka serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Wójt gminy Dobroszyce Pan Artur Ciosek zachęcał do aktywnego udziału w unijnym projekcie "Ku przyszłości - poznaję, wiem, działam". Rok szkolny 2022/2023 został rozpoczęty. Życzymy sukcesów!

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu
        • 71 315 53 68
        • Dobrzeń 9A, 56-410 Dobroszyce Poland
        • Poniedziałek – Piątek 7.30-15.30
    • Galeria zdjęć

        brak danych