• Wycieczka do Oleśnicy

Z okazji Dnia Chłopaka czwarta, piąta i szósta klasa pojechały na wycieczkę do Oleśnicy. Celem jej było poznanie historii oraz najciekawszych zabytków miasta. Najpierw przewodnik oprowadził wszystkich uliczkami najstarszej części Oleśnicy. Zobaczyliśmy Kolumnę Złotych Godów, pomnik Nike, Ratusz, oraz kościoły. Przeszliśmy wzdłuż fosy i murów obronnych. Dowiedzieliśmy się, że jeden z kościołów ma krzywą wieżę, a Brama Wrocławska jest jedyną, która pozostała z czterech bram średniowiecznych.

Następnie udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej, aby podziwiać jej zabytkowe wnętrze. Najwięcej emocji wzbudziła Biblioteka Łańcuchowa oraz  krypty w Mauzoleum Podiebradów.

Po przerwie na lody wyruszyliśmy do Zamku Książąt Oleśnickich, gdzie zobaczyliśmy między innymi Salę Rycerską,  hol  pod słoniem,  komnatę z intarsją oraz łazienkę w szafie. Pokonaliśmy też wiele schodów, aby wejść na wieżę zamkową i podziwiać panoramę miasta. To było efektowne i ciekawe zakończenie wycieczki.

• Rok Stanisława Lema

We wrześniu 2021 r. przypadła  setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.

Z tej okazji uczniowie w klasach V i VI poznali fragmenty utworów  tego pisarza. Przygodę rozpoczęli od „Bajek robotów”, gdzie autor połączył motywy baśniowe z elementami właściwymi dla fantastyki naukowej. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Wielkie lanie”, a następnie  zaprojektowali Maszynę do Spełniania Życzeń. Zapisali również własne życzenia, które ta maszyna miała spełnić.

• Narodowe Czytanie

4 września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Obszerne fragmenty tego dzieła odczytane zostały w Dobroszycach. Wśród osób , które zmierzyły się z tekstem byli również nasi uczniowie – Piotr Wala i Kamil Luzak. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.