• Aktualności

            • „BohaterON” – czyli o tym, jak włączyliśmy historię w naszej szkole!

              W październiku uczniowie klas ósmych przystąpili do realizacji działań w ramach projektu ,,BohaterON – włącz historię!”. Celem tej ogólnopolskiej kampanii jest promowanie historii Polski XX wieku - upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego.

              Aby odpowiednio przygotować naszych ósmoklasistów do zapoznania się z pięknym i bolesnym fragmentem naszych dziejów, na zajęciach rozwijających zainteresowania przeprowadzono projekcję filmu ,,Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.    

              Następnie w oparciu o materiału przesłane przez organizatorów, w klasach 8a i 8b przeprowadzone zostały lekcje historii w całości poświęcone 63. dniom bohaterskiej walki o stolicę.

              Uczniowie w skupieniu wysłuchali odtworzonego wykładu, z zaangażowaniem wykonali zadania grupowe, poznali biogramy żyjących powstańców oraz ich relacje z tamtych dni. Poruszona podczas zajęć tematyka skłoniła nas do refleksji nad tym, jak patriotyzm wyglądał dawniej i jak przejawia się dziś…

              Na zakończenie ósmoklasiści otrzymali możliwość wykonania: kartki, laurki, pocztówki lub napisania listu do wybranego powstańca. Większość z nich skorzystała z tej niezwykłej okazji. Prace uczniów prezentujemy w galerii.

              Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tej pięknej lekcji patriotyzmu i że dane nam było nawiązać dialog pokoleń z prawdziwymi Bohaterami.

            • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

              Obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie naszych ulubieńców. 

              Z tej okazji biblioteka przygotowała wystawę na temat bajek i baśni oraz zorganizowane zostały zajęcia dla dzieci klas I – III przy pomocy uczennic klasy VII (Lena G., Martyna K., Milena G., Maja Ż.). Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentacje multimedialną pt.: „Bajkowi bohaterowie”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie, nie zabrakło również wspólnych zabaw ruchowych. Na zakończenie uczestnikom zajęć wręczono medale „Super znawca bajek”.

            • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

              Jak co roku w miesiącu październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

              Celem corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

              W czasie akcji na drzwiach klasowych wywieszone zostały hasła promujące czytelnictwo, a w holu szkolnym zaprezentowano dużą zakładkę szkolną przygotowaną przez wszystkie klasy.

              Uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w konkursie plastycznym: „Moja ulubiona zakładka”. Prace zostały wyeksponowane na tablicy w holu szkoły, a uczennica z kl. V Oliwia P. otrzymała nagrodę książkową za zajecie I miejsca.

          • "W sercu Niepodległa"
            • "W sercu Niepodległa"

              Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień w historii naszego narodu. 
              11 listopada 1918 roku Warszawa była już wolna od obcych wojsk. Władzę nad polską armią objął Józef Piłsudski. Pokonane w wyniku wojny Niemcy podpisały akt kapitulacji, walki na kontynencie europejskim ustały. Zakończyła się I wojna światowa, wszyscy nasi zaborcy wyszli z niej pokonani… 

              Nareszcie po 123 latach niewoli, Polacy mogli sami zadecydować o własnym losie, odrodziło się nasze państwo. Trud czterech pokoleń, które żyjąc pod zaborami walczyły o pamięć i narodową tożsamość, nie poszedł na marne. Polacy przetrwali i zwyciężyli.

              W dowód pamięci o naszych przodkach Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel i przypomniał najważniejsze wydarzenia poprzedzające radosny dzień wyzwolenia się Polski spod obcego jarzma.

              W podniosły nastrój wydarzenia wprowadziły nas: wiersze i pieśni patriotyczne, obecność pocztu sztandarowego, piękna oprawa muzyczna, biało-czerwone kotyliony zdobiące stroje niemal każdego z nas, dźwięk skrzypiec oraz niecodzienna dekoracja szkoły.

              Na zakończenie apelu głos zabrała pani Dyrektor – Bernarda Sieczka. Zwróciła się do uczniów, aby cieszyli się wolnością i pielęgnowali w swoich sercach miłość do Ojczyzny. Miłym akcentem było wręczenie nagród i dyplomów laureatom szkolnych konkursów historycznych: ,,Pamiątki mojej rodziny”, ,,Godło Polski w jesienniej odsłonie” i ,,W sercu Niepodległa”.

              Ważnym punktem szkolnych obchodów Dnia Niepodległości było także wspólne odśpiewanie hymnu. Punktualnie o 11.11 przed naszym Dębem Józefem, rozbrzmiały słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego”. 

              Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom społeczności szkolnej za aktywny udział w uroczystościach upamiętniających 103. rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj.

          • Dzień Edukacji Narodowej
            • Dzień Edukacji Narodowej

              14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Edukacji Narodowej.  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczysty apel, który rozpoczęli od wyjątkowych życzeń dla nauczycieli.

              „Dziś zaiste jest okazyja, aby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tego ugoru, jakim są uczniowskie czerepy. Niech Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności, a fortuna niech nie mija Waszego domostwa. Ty zaś, szlachetne zdrowie, ulubuj sobie naszych nauczycieli i wspieraj ich nadwątlone przez  nas siły. Tego Wam życzą wdzięczne basałyki - Anno Domini 2021.”

              Klasa 5, 8a i 8b zaprezentowały wiersze i zabawne scenki o szkole. Dla nauczycieli zagrała również Zuzia, a klasa piąta zaśpiewała piosenkę.

              Na zakończenie uroczystości życzenia dla nauczycieli złożyła przedstawicielka Rady Rodziców pani Monika Grzybowska.

                                                                                                       Elżbieta Sołtys

          • „Historia wokół nas - pamiątki mojej rodziny” - znamy zwycięzców konkursu!
            • „Historia wokół nas - pamiątki mojej rodziny” - znamy zwycięzców konkursu!

                  Poszukiwanie śladów przeszłości i odkrywanie historii własnej rodziny okazało się atrakcyjnym wyzwaniem dla uczniów naszej szkoły. Maszyna do szycia, złoty pierścionek, akt nadania gospodarstwa przez Ministerstwo Ziem Odzyskanych, kompas wojskowy, znaczki, kołowrotek, dzbanek w kształcie kota, stare fotografie – to tylko niektóre przedmioty opisane na konkursowych plakatach.

                  Z radością informujemy, że w konkursie ,,Historia wokół nas – pamiątki mojej rodziny” najlepsi okazali się uczniowie klasy czwartej! Wyniki konkursu prezentują się następująco:

              I miejsce - Kamil Macioszek
              II miejsce - Paweł Śnieżek
              III miejsce - Lena Kuczaj

                  Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie. Zachęcamy do zapoznania się z galerią prac – naprawdę warto! 

          • SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
            • SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

              Początkiem października nasza szkoła zorganizowała Gminne sztafetowe biegi przełajowe. Szkołę reprezentowały cztery drużyny składające się z dziewcząt oraz chłopców w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej Dolnego Śląska. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół z Dobrzenia i Dobroszyc. Zarówno w rywalizacji dziewcząt jak i chłopców w dwóch kategoriach lepsi okazali się biegacze z Dobroszyc. Zwycięzcy wywalczyli udział w zawodach powiatowych. 

            • Dary jesieni

              W pazdzierniku w szkole odbył się konkurs "Dary jesieni". Brały w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego w kategorii wiekowej: 3,4 - latki i 5,6 - latki. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o jesieni, jak również wskazanie możliwości wykorzystania materiałów przyrodniczych. Dzieci wykonały piękne prace, ukazując bogactwo przyrody aktualnej pory roku. Pokazały swój talent. Przyznano 3 miejsca oraz wyróżniono 5 prac. Nagrody książkowe otrzymały:
               

              I miejsce      Lilianna Karczewska      3,4 - latki, oddział przedszkolny
              II miejsce     Lena Sikora                     3, 4 - latki, oddział przedszkolny
              III miejsce    Idalia Kucia                     5,6 - latki, oddział przedszkolny
               

              Wyróżnione prace:
              Antonina Cipińska         3,4 - latki, oddział przedszkolny
              Paweł Zimkowski           3, 4 - latki, oddział przedszkolny
              Hanna Dzitkowska         3, 4 - latki, oddział przedszkolny
              Szymon Szymanowicz   3,4 - latki, oddział przedszkolny
              Sandra Macioszek          5, 6 - latki, oddział przedszkolny
               

              Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy. Serdecznie gratuluję zwycięzcom, jak i biorącym udział w konkursie.      

                                                                                                                                              

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu
        • 71 315 53 68
        • Dobrzeń 9A,
          56-410 Dobroszyce
          Poland
        • Poniedziałek – Piątek
          7.30-15.30
    • Galeria zdjęć

        brak danych