Czytanie ma moc - "Wierszyki domowe" Michała Rusinka
Dzieci z oddziału przedszkolnego po raz kolejny miały okazję wziąć udział w zajęciach z programu „Czytanie ma moc”. Tym razem czekały na nich słowne przygody z Michałem Rusinkiem i jego „Wierszykami domowymi”. Dzieci w ubiegłym tygodniu, słuchały przezabawnych wierszy autora, tworzyły prace plastyczne inspirowane domem, co miało za zadanie rozwijać ich pasję do tworzenia, oraz umiejętność myślenia i wyciągania wniosków.
"Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie"
W ramach programu "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" uczniowie biorą udział w lekcjach oraz warsztatach w czasie których poznają zasady ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej, dowiadują się jak zapobiegać skutkom suszy oraz w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów wodnych.
4Podczas zajęć uczniowie przeprowadzili doświadczenie z wykorzystaniem modeli cząsteczki wody, uczestniczyli w konferencji edukacyjnej na temat wód podziemnych z okazji Światowego Dnia Wody. Klasa I pod opieką p. Iwony Staśkiewicz wykonała ogromną kroplę wody z nakrętek :)
Uczniowie startowali w konkursie plastycznym w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Maraton egzaminacyjny zakończony
Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu, podobnie jak ich reszta rówieśników w całej Polsce, w dniach 24, 25 i 26 maja, przystąpili do egzaminu ósmoklasisty.
Pierwszego dnia sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego, drugi dzień poświęcili na zmagania z matematyką, żeby ostatniego dnia egzaminów pochwalić się swoją znajomością języka angielskiego.
Pomimo, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać i nie ma ustalonego progu punktowego, który należy osiągnąć, uczniowie przez ostatnie osiem lat pilnie się do niego przygotowywali.
Wszystkim ósmoklasistom życzy powodzenia i mocno trzymamy kciuki mając nadzieję, że dostaną się do wymarzonej szkoły średniej!
Wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach
Nasz szkoła uczestniczy w projekcie „Ku przyszłości – poznaję, wiem, działam”. W ramach projektu uczniowie klasy trzeciej pojechali na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach na warsztaty edukacyjne „Tajemnice kropli wody” oraz „Tajemnice grudki ziemi”. W czasie warsztatów, pod kierunkiem pani edukatorki, uczniowie badali tajemnice i właściwości wody oraz gleby, wykonując wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów. Część zajęć odbywała się w terenie. Dzieci dowiedziały się również dużo o Dolinie Baryczy, przyrodzie i ciekawostkach regionu.
Tydzień Patrona
W 2016 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia i sztandaru naszej szkole. Wybraliśmy Orła Białego – godło naszego państwa, symbol siły, odwagi i heroizmu. Z dumą nosimy jego imię, uczymy młodzież szacunku do własnego państwa i symboli narodowych, a w codziennej pracy pamiętamy o słowach Kardynała Stefana Wyszyńskiego „ … Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą…”.
629 kwietnia 2022 roku odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął on, obchodzony co roku na początku maja, Tydzień Patrona. W obchody zaangażowana była cała społeczność szkolna. We wszystkich klasach i grupach odbyły się zajęcia poświęcone historii naszego godła. Uczniowie klas młodszych rozpoznawali zdjęcia przedstawiające gniazdo orła i dowiedzieli się, skąd pochodzi nazwa Gniezno. Wykonywali prace plastyczne przedstawiające Orła Białego. Klasy starsze uzupełniały opis godła Polski zgodnie z USTAWĄ z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Rozmawiały też o zmianach, jakie zaszły w jego wylądzie na przestrzeni wieków. Uczniowie klasy IV rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą symboli narodowych. Następnie udali się na boisko, gdzie wykonali pamiątkowe zdjęcia i mieli okazję poczuć się jak prawdziwe orły. Klasy ósme na lekcjach historii rozmawiały o symbolach i świętach narodowych. Podczas zajęć na świetlicy uczniowie wspólnie przygotowali wyklejankę - pracę plastyczną. Na wszystkich zajęciach szczególną uwagę zwracano na szacunek, jaki należy okazywać symbolom narodowym. Z okazji Tygodnia Patrona oraz świąt narodowych we wszystkich klasach zostały przygotowane okazjonalne gazetki ścienne.
14W ramach obchodów święta Patrona Szkoły nauczyciel plastyki zorganizował konkurs na "Logo naszej szkoły". Opracowany został regulamin konkursu, a na lekcjach plastyki w klasach 4-7 uczniowie poznali zasady tworzenia logo ze szczególnym uwzględnieniem elementu graficznego - symbolu naszej szkoły - Orła Białego. Spośród wszystkich zgłoszonych prac przygotowana została wystawa 32 najlepszych projektów (prace plastyczne i komputerowe). Komisja wybierze zwycięski projekt znaku graficznego (logo), który będzie wykorzystany do promocji naszej placówki, w dokumentach szkolnych, na stronach www, plakatach, ulotkach, etc..
19
Warsztaty stolarskie
16 oraz 17 maja, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III, uczestniczyły w warsztatach stolarskich prowadzonych przez państwa Łaczmańskich z Czeszowa. Dzieci miały okazję zeszlifować drewnianą figurkę, a następnie pomalować ją specjalną farbą. Uczestnicy zajęć wykazali się dużym zainteresowaniem oraz kreatywnością. Pięknie wykonane prace, powędrują do rodziców, z okazji zbliżających się Dni Mamy i Taty.
16
Wycieczka do „Krainy Alpak” w Krakowianach
W piątek, 13 maja dzieci z grupy 5,6-latków wzięły udział w wycieczce do „Krainy Alpak” w Krakowianach. Tam wszyscy wybrali się na spacer z tymi przyjaznymi zwierzętami. Każde dziecko miało okazję poprowadzić alpakę, nakarmić ją oraz pogłaskać. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych z wykorzystaniem wełny uzyskanej z ostrzyżenia zwierzęcia. Kontakt z alpaką ma pozytywny wpływ na strefę emocjonalną, poznawczą, fizyczną i społeczną człowieka. Uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły wyciszeni, pełni wrażeń i wspomnień, które z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.
Wiosenne kanapki
Pierwsze nowalijki zainspirowały nas dzisiaj do przygotowania wiosennych śmiesznych kanapek☺️Było smacznie, zdrowo i bardzo wesoło.
Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki z przyniesionych przez siebie produktów, z dużym zaangażowaniem dobierały składniki, smarowały pieczywo masłem, serkiem i układały na nim wybrane przez siebie zdrowe produkty, tworząc tym samym wyjątkowe śmieszne, a przede wszystkim zdrowe kanapki. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a radosne buzie dzieci potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Głównym celem zajęć było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności, wyobraźni, doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.2
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Drodzy Rodzice,
W dniu dzisiejszym tj.16 maja 2022 r. rusza postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych.
Przesyłam Państwu informacje dotyczące rekrutacji przesłane przez Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.
Wszelkie informacje na temat tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych Powiatu Oleśnickiego (zakładanie konta, przeglądanie oferty szkół, terminy rekrutacji) znajdują się na stronie dolnoslaskie.edu.com.pl.
Będą publikowane także na stronie powiatu oleśnickiego w aktualnościach: www.powiat-olesnicki.pl
Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2022
29 kwietnia 2022 w Naszej Szkole odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Celem inicjatywy było popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnej.
W szkole zostały zorganizowane zajęcia, warsztaty, gry i zabawy dla uczniów. W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w inicjatywach takich jak:
- budowa i programowanie robotów – TrueTrue,
- nauka, obsługa i tworzenie projektów na drukarki 3D oraz wydruk projektu,
- nauka i obsługa okularów CLASSVR.Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie za pomocą tabletów chętnie utrwalali słownictwo związane z jedzeniem i gotowaniem.
21
Dyskoteka
W środę 4 maja w holu szkoły odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VIII. Samorząd Uczniowski zadbał o wystrój i efekty świetlne. Rolę didżeja pełniły Nicola Wierzbicka z klasy VIIIb i Julia Śliwka z klasy VIIIa oraz Martyna Kopeć i Milena Grzybowska z klasy VIIa. W dyskotece wzięło udział 50 osób.
Dziękujemy za wspólną zabawę!
5
Wiwat maj! Trzeci maj!
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w piątek – 29 kwietnia, w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody święta. Tego dnia galowe stroje uczniów ozdobione zostały kokardami narodowymi. Mali patrioci przynieśli ze sobą także samodzielnie wykonane biało-czerwone flagi.
W asyście pocztu sztandarowego z dumą odśpiewaliśmy hymn Polski, w miejscu dla nas szczególnym – przed dębem Józefem. Następnie udaliśmy się do holu, gdzie prowadzący imprezę: uczeń klasy VIII b - Kamil Luzak oraz przewodnicząca szkoły - Patrycja Pietras, opowiedzieli nam o jednym z najważniejszych świąt państwowych.
Po wysłuchaniu recytacji wierszy i obejrzeniu przygotowanej na tę okazję prezentacji multimedialnej, nadszedł czas na najweselszy akcent tego dnia, czyli szkolny konkurs pieśni patriotycznych. W muzycznych zmaganiach wzięły udział wszystkie klasy.
Wysoki poziom wykonań dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III sprawił, że jury nie było w stanie wybrać zwycięzcy. Wszyscy uczestnicy startujący w kategorii klas młodszych spisali się na medal i to ten z najcenniejszego kruszcu!
W kategorii klas starszych I miejsce zdobyły: klasa IV z utworem ,,Rozkwitały pąki biały róż” oraz klasa VIII b ze szlagierem Jacka Kaczmarskiego pt. ,,Mury”. Na II miejscu uplasowała się klasa VIII a, która zaprezentowała utwór ,,O mój rozmarynie”. W czołówce muzycznych zmagań znalazło się także miejsce dla klasy VI, która wykonała starą, żołnierską pieśń pt. ,,Szara piechota”.
Na zakończenie szkolnych obchodów święta Konstytucji 3 maja głos zabrała pani dyrektor – Bernarda Sieczka. Podziękowała nauczycielom odpowiedzialnym za zorganizowanie apelu, czyli p. Sylwii Trzeciak i p. Piotrowi Wali oraz wszystkim wychowawcom, którzy wzorowo przygotowali klasy do udziału w konkursie.
Następnie zaprezentowała niezwykły prezent jaki nasza szkoła otrzymała, za pośrednictwem posła Pawła Hreniaka, podczas wrześniowej akcji Narodowego Czytania. Pięknie wydany egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, opatrzony autografem marszałek sejmu – Elżbiety Witek, można podziwiać w gablocie sztandaru szkoły.
Tegoroczne trzeciomajowe obchody na długo pozostaną w naszej pamięci. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami załączonymi poniżej.
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Wszystkie