• Aktualności

          • Ślęża zdobyta !
            • Ślęża zdobyta !

              Nieodparta chęć, uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu do poznawania tego co nowe, zaprowadziła nas tym razem do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Konkretnie mówiąc uczniowie klas 6, 7 i 8 26 września 2022r. z samego rana wyruszyli na Przełęcz Tąpadło aby zdobyć jeden z najwyższych grzbietów Masywu Ślęży – Ślężę.

              Na wejście wybraliśmy szlak czerwony. Dotarliśmy na szczyt najciekawszym, a zarazem dość wymagającym szlakiem. Szliśmy cały czas pod górę po nierównych, dużych kamieniach, wąską ścieżką wzdłuż skał i lasu. Była to namiastka prawdziwego górskiego szlaku.

              Na szczycie podziwialiśmy kultową rzeźbę – niedźwiedzia, będącego symbolem tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Ślęża od zarania dziejów była miejscem kultu i już w epoce brązu czczono tutaj Boga Słońca.

              Odwiedziliśmy Kościół, który stoi na szczycie góry. Zbudowano go w XIX wieku na miejscu dawnej kaplicy, a wcześniej ruin średniowiecznego zamku. Po wojnie popadł w ruinę, ale odbudowano go i w 2014 roku została odprawiona w nim pierwsza msza.

              W pobliżu kościoła znajduje się wieża widokowa, na którą koniecznie chcieliśmy wejść, bo widoki są piękne, ale niestety gęsta mgła pokrzyżowała nam plany.

              Weszliśmy do Zabytkowego schroniska, czyli Domu Turysty PTTK, które powstało tutaj w 1908 roku, na miejscu dawnego obiektu w stylu szwajcarskimOdpoczęliśmy na zewnątrz, gdzie urządziliśmy piknik przy kanapkach, owocach, i gorącej czekoladzie.

              Na drogę powrotną wybiraliśmy szlak żółty – to ten najszerszy i najłatwiejszy szlak na Ślężę. Wedle starej zasady – jeśli jesteś zmęczony, wybierz łatwe zejście i tak też zrobiliśmy tym bardziej że zaczęło padać i mgła gęstniała.

              Na sam koniec wróciliśmy na parkingu na Przełęczy Tąpadła i tym samym skończyliśmy naszą przyjemną wycieczkę. Oczywiście, nabieramy ochoty na kolejne górskie wyzwania, kto wie może założymy szkolny Klub Turysty.

               

               

               

               

          • KROPKA TO NAPRAWDĘ WAŻNY ZNAK!
            • KROPKA TO NAPRAWDĘ WAŻNY ZNAK!

              15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Wspólnie z Vashti – bohaterką książki Petera Reynolds'a, odkrywaliśmy nasze talenty i pobudzaliśmy wyobraźnię.

              Kropkowa rewia mody, fotobudka, motywujące karteczki, gry i zabawy z kropką w roli głównej, konkurs plastyczny – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczniów naszej szkoły.

              Bohaterka dnia stała się na lekcjach języka polskiego pretekstem do napisania opowiadań, bogacenia słownictwa, przypomnienia znaków i zasad interpunkcji oraz poznania znaczenia najpopularniejszych frazeologizmów.

              Tego dnia bawiliśmy się doskonale i kolejny raz przekonaliśmy się, że kropka – choć mała i niepozorna, ma wielkie znaczenie! 

          • Mickiewicz w szkole, czyli Narodowe Czytanie 2022
            • Mickiewicz w szkole, czyli Narodowe Czytanie 2022

              Narodowe Czytanie - to coroczna akcja społeczna promująca czytelnictwo i propagująca znajomość literatury narodowej. Honorowy patronat nad tą szlachetną inicjatywą od samego początku, czyli od roku 2012, sprawuje Para Prezydencka.

              2 września 2022 r. przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej – 11. już edycji, były ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

              Uczniowie klas I - VIII zgromadzeni w holu szkoły zostali zapoznani z historią akcji, obejrzeli krótki film promocyjny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki, następnie z uwagą wysłuchali dwóch utworów czytanych przez nauczycieli.

              Trzymającą w napięciu ,,Panią Twardowską” zaprezentowały nam panie: Marzenna Boczarska, Joanna Jaros i Sylwia Trzeciak. Z kolei wzruszającą balladę pt. ,,Powrót taty” czytały panie: Karolina Mrozińska, Anna Karbownik, Iwona Staśkiewicz, Aldona Pelc, Joanna Mikołajczyk oraz Donata Kubaszczyk. Na koniec głos zabrała p. dyrektor Bernarda Sieczka. Podziękowała uczniom za wzorową postawę i wszystkim pracownikom zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia.

               Mamy nadzieję, że akcja Narodowego Czytania na stałe zagości w kalendarzu pracy naszej szkoły.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

              W czwartek 1. września o godzinie 9.00 uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły Pani Bernarda Sieczka serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Wójt gminy Dobroszyce Pan Artur Ciosek zachęcał do aktywnego udziału w unijnym projekcie "Ku przyszłości - poznaję, wiem, działam". Rok szkolny 2022/2023 został rozpoczęty. Życzymy sukcesów!

          • 24 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek…
            • 24 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek…

              Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadeszły - długo wyczekiwane przez wszystkich uczniów, wakacje. Trudny i pełen wyzwań rok szkolny 2021/2022 przeszedł do historii.

              W piątek - 24 czerwca o godz. 8.00 uczniowie pod opieką wychowawców udali się do kościoła w Dobrej, aby podczas mszy św. podziękować za otrzymane łaski i pomodlić się o bezpieczne wakacje. 

              Po powrocie, około godziny 9.30 w sali gimnastycznej rozpoczął się apel. Podczas uroczystości miało miejsce przekazanie sztandaru szkoły w ręce nowego pocztu, który ślubował z dumą wypełniać powierzone mu obowiązki. Odśpiewaliśmy hymn Polski, wysłuchaliśmy przemówień i życzeń zaproszonych gości. 

              Szczególnie wzruszającym momentem było pożegnanie uczniów klas ósmych, dla których piątek był ostatnim dniem spędzonym w murach naszej szkoły. Nagrodziliśmy brawami osoby wyróżnione za swoje osiągnięcia w nauce i sporcie. Świadectwa z czerwonym paskiem, z rąk p. dyrektor Bernardy Sieczki, odebrało 15. uczniów, a ich rodzice uhonorowani zostali listami pochwalnymi. 

              Następnie wysłuchaliśmy muzycznego pożegnania przygotowanego przez tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Na koniec uczniowie wraz z wychowawcami, udali do swoich klas, by tam odebrać świadectwa i życzyć sobie udanego wypoczynku.

              Czas na zasłużone wakacje!

          • Przygoda w Dolinie Baryczy
            • Przygoda w Dolinie Baryczy

              Spływ kajakowy to ciekawy sposób na poznawanie regionu, szczególnie, gdy słynie on z wody, jak Dolina Baryczy. Można podglądać przyrodę i świat z zupełnie nowej perspektywy, a ponadto to świetna zabawa.

              9 czerwca uczniowie klas ósmych w ramach projektu „Ku Przyszłości - poznaję, wiem , działam”  wybrali się do Sułowa gdzie rzeką Młynkówką dopłynęli do Rudy Sułowskiej. Po pełnym wrażeń spływie, udali się na obiad.
              Szczęśliwi i zadowoleni, bogaci o nowe doświadczenie wrócili do szkoły.
          • Warsztaty pszczelarskie
            • Warsztaty pszczelarskie

              W dniach  16 i 17 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty pszczelarskie.W warsztatach wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. Warsztaty przeprowadził Pan Rafał Klimkiewicz z pasieki Gutek z Dobroszyc. Podczas warsztatów dzieci poznały fascynujący mechanizm działania pszczelej rodziny i dowiedziały się dlaczego praca pszczół i innych owadów zapylających jest tak ważna dla naszego środowiska.

              Uczniowie mogli obserwować pszczoły, smakować  i wąchać różne produkty pszczele: miód, pyłek, wosk, propolis.    Dowiedziały się jak powstają dary z ula, jak się je pozyskuje, jakimi właściwościami się charakteryzują oraz jak możemy je stosować. Mogły również przymierzyć kombinezony pszczelarskie oraz zapoznać się z akcesoriami pszczelarskimi. Na koniec dzieci własnoręcznie wykonały świeczki z plastrów miodu-)

          • Wycieczka do Parku Dinozaurów
            • Wycieczka do Parku Dinozaurów

              Uczniowie klasy trzeciej byli na wycieczce szkolnej w Jura Parku w Krasiejowie koło Opola. To bardzo atrakcyjne miejsce, w którym nauka łączy się z zabawą. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem ścieżkę edukacyjną z dinozaurami, można było zobaczyć wiele gatunków tych prehistorycznych gadów, naturalnej wielkości. Niezwykłych wrażeń dostarczył  Tunel Czasu, Pawilon Paleontologiczny z prawdziwymi kośćmi dinozaurów oraz Prehistoryczne Oceanarium. Potem była wizyta w kinie 5D oraz zwiedzanie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Padający deszcz przeszkodził nam tylko w skorzystaniu z parku rozrywki i placu zabaw.

            • FESTYN RODZINNY

               

              Wesoło i kolorowo, czyli o tym jak przepędziliśmy chmury nad Dobrzeniem!

              W pierwszą sobotę czerwca na terenie naszej szkoły odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Pomimo niepewnej pogody na imprezę przybyły tłumy.

              Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbyło się w holu szkoły, gdzie dyrekcja placówki powitała: dzieci, rodziców, pracowników i wszystkich gości z wójtem gminy Dobroszyce na czele. Pan Artur Ciosek życzył wszystkim zgromadzonym miłej zabawy.

              Następnie obejrzeliśmy taneczne popisy dzieci i młodzieży z grupy Jaskier. Po części artystycznej udaliśmy się na szkolny plac, gdzie spoza chmur nieśmiało przebłyskiwało słońce.

              Na dzieci czekało tu mnóstwo atrakcji m.in.: malowanie twarzy, alpaki, balony, wata cukrowa i pyszne kiełbaski. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty chemiczne przygotowane przez animatorów. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości obejrzenia wnętrza wozu strażackiego i policyjnego radiowozu. Dla spragnionych wrażeń w sali gimnastycznej rozstawiono dmuchany zamek i przygotowano rozgrywki sportowe.  

              Niezwykłą atmosferę festynu potęgował także fakt, że w trakcie zabawy wolontariusze z naszej placówki, zbierali środki na wsparcie nieuleczalnie chorej Jagódki i jej niepełnosprawnej mamy. Pieniądze ze sprzedaży: losów, kawy i ciast zasiliły zrzutkę na rzecz dziewczynki. Udało się zebrać imponującą kwotę 4.000 tysięcy złotych! Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję i otworzyli swoje serca na pomoc potrzebującym wrocławiankom.

              Kulminacyjnym punktem sobotniej zabawy był Festiwal Kolorów. Bawiliśmy się znakomicie przybierając coraz to nowe barwy. Było wesoło i kolorowo!

              Mamy nadzieję, że Festyn Rodziny na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły. Dziękujemy radzie rodziców, panu wójtowi, dyrekcji i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Ta impreza na długo pozostanie w naszej pamięci!

          • Dzień Dziecka
            • Dzień Dziecka

              Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni w roku, na który czekają wszystkie dzieci bez względu na wiek. Jak mawiał Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” i tak też było w naszej szkole. 1 czerwca był dniem pełnym uśmiechu, radości i miłych wrażeń. Każda klasa wraz z wychowawcą spędziła ten dzień w swoim gronie, w przyjazny dla siebie sposób, tak aby każde dziecko mogło zaczerpnąć dziecięcej swawoli i beztroski. Dzięki sprzyjającej pogodzie, część klas postanowiła spędzić ten czas na świeżym powietrzu grając w piłkę nożną, urządzając pikniki w pobliskiej okolicy czy na placu szkolnym. Niektórzy wybrali się na lody, inni relaksowali się podczas seansu filmowego.

              Dzieci z oddziału przedszkolnego również spędziły ten wyjątkowy dzień w ogrodzie przedszkolnym, gdzie czekał na nich piknik z owocami i zdrowymi przekąskami w roli głównej oraz wiele atrakcji, które wywołały na dziecięcych twarzach mnóstwo uśmiechów. Przedszkolaki puszczały wielkie, tęczowe banki mydlane, skręcały kolorowe balony. Czas umilały zabawy z chustą animacyjną, tańce przy wesołej muzyce oraz wiele zabaw ruchowych.

              Życzymy wszystkim dzieciom uśmiechu na twarzy każdego dnia, nie tylko w wyczekiwany przez wszystkich – 1 czerwca.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu
      • 71 315 53 68
      • Dobrzeń 9A, 56-410 Dobroszyce Poland
      • Poniedziałek – Piątek 7.30-15.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych