• Konkurs recytatorski „Owoce i warzywa w poezji dziecięcej”

19 i 22 marca w naszej szkole, w poszczególnych salach przedszkolnych i klasach I-III odbyły się konkursy recytatorskie pod hasłem: „Owoce i warzywa w poezji dziecięcej”. Celem konkursów było popularyzowanie poezji dziecięcej, prezentowanie umiejętności dzieci, jak również zachęcanie do występów przez publicznością.

Chętne dzieci prezentowały przygotowane z pomocą dorosłych w domu utwory. Wychowawcy klas I-III wybierali Laureata i trzy osoby, który otrzymały wyróżnienie:

Klasa I:

Laureat: Daniela Balicka

Wyróżnienie: Aleksandra Gandecka, Lena Cipińska, Paulina Cipińska

Klasa II:

Laureat: Aleksandra Pawełka

Wyróżnienie: Alan Wierzbicki, Eliza Hejko, Oliwia Chrzanowska

Klasa III:

Laureat: Lena Kuczaj

Wyróżnienie: Kamil Macioszek, Amelia Zawisza, Zuzanna Dzitkowska

W oddziałach przedszkolnych wszystkie dzieci, które mówiły wiersz otrzymały tytuł Laureata Konkursu:

Grupa 3,4latki: Zuzanna Grzyb, Sandra Macioszek, Idalia Kucia, Lilianna Brud, Amelia Gajda, Emilia Hofka.

Grupa 5,6latki: Eryk Patyk, Pola Maciejewska, Laura Kudanowska, Maria Dubas, Łukasz Zawisza, Julia Nowińska, Kacper Hofka.

Dzieci pięknie prezentowały przygotowały wybrane utwory, na pewno zapamiętają ile korzyści daje spożywanie warzyw i owoców.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zaangażowanym dorosłym.

• „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI”

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa - przyczyną tej wady genetycznej jest bowiem dodatkowy (trzeci) chromosom w  21. parze chromosomów. Kolorowym symbolem tego dnia są barwne i niedopasowane skarpetki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, którzy tego dnia wzięli udział w szkolnej akcji i na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa założyli kolorowe skarpetki "nie do pary".

• Międzyszkolna wymiana kartek

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy 3 wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek w języku angielskim. Własnoręcznie wykonane i wypisane kartki zostały wysłane do uczniów jednej ze szkół podstawowych w Oleśnicy, aby już po kilku dniach otrzymać odpowiedź.

Nie jest łatwo powiedzieć co sprawiło nam większą frajdę, wypisywanie swojej pierwszej korespondencji w obcym języku czy zawarcie nowych znajomości z uczniami innej szkoły. Jedno jest pewne, po powrocie do szkoły odpiszemy z powrotem.

• SPOTKANIE Z SOŁTYSAMI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Przypadający na 11 marca Dzień Sołtysa był okazją do spotkania w bibliotece szkolnej uczniów klas III i VIII (online) z sołtysami naszego obwodu szkolnego. Spotkanie z członkami samorządu lokalnego miało na celu umocnienie współpracy pomiędzy szkołą, a środowiskiem lokalnym oraz przybliżenie uczniom roli jaką pełni osoba sołtysa. Chcieliśmy też zachęcić uczniów do działalności na rzecz środowiska lokalnego i społeczności szkolnej. Uczniowie oraz p. Dyrektor życzyła sołtysom dalszej, pełnej energii pracy na rzecz rozwoju sołectw, owocnej współpracy z radami sołeckimi i realizacji wielu inicjatyw przydatnych mieszkańcom. Uczniowie otrzymali od p. sołtysa z Siekierowic drobne upominki, za które serdecznie dziękujemy.

Aldona Chilińska

• Akcja „#Razem na Święta”

Jak wszyscy pamiętamy w grudniu 2020 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia była pomoc innym oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. W tym trudnym czasie trwania pandemii chcieliśmy pokazać, że troszczymy się o seniorów, ludzi samotnych i najbardziej potrzebujących. Uczniowie ze szkolnego wolontariatu, młodszych klas i przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z radością przystąpili do tego szlachetnego przedsięwzięcia. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom, którzy wsparli działania naszej szkoły. Na pamiątkę działań otrzymaliśmy podziękowanie od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Warto pomagać, gdyż „dobro zawsze wraca”.

• Walentynki

W piątek z okazji walentynek w naszej szkole krążyła specjalna poczta dzięki której dzieci mogły wysłać kartki do swoich przyjciół i sympatii. Emocje były ogromne, poczta przyniosła wiele uśmiechów i radości.

Szczególnie w obecnym czasie widzimy jak ważne są relacje miedzyludzkie, a walentynki przypominają nam o pielęgnowaniu naszych miłości i przyjaźni. Doceniajmy więc tych, którzy są dla nas ważni zarówno w ten szczególny dzień jak i przez cały rok.

• Europejski Dzień Numeru Alarmowego

Dnia 11 lutego 2021r dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Europejski Dzień Numeru Alarmowego - 112. W naszych grupach, w tym szczególnym dniu utrwalano wiadomości z zakresu korzystania z numerów alarmowych, w tym numeru 112. Wszystkie przedszkolaki, „od trzylatków po sześciolatki", brały udział w pogadankach, oglądały ilustracje przedstawiające niebezpieczne sytuacje, opisywały je oraz uzasadniały, które służby ratunkowe należy zawiadomić. Następnie oglądały krótkie prezentacje oraz śpiewały piosenki związane z numerami alarmowymi. Na zakończenie dzieci wykonały plakaty tematyczne, malowały farbami, recytowały rymowanki, a na pamiątkę otrzymały magnesy. Wszystko po to, aby ten ważny numer na zawsze pozostał w pamięci najmłodszych.

• MY TEŻ GRAMY Z WIELKĄ ORKIESTRĄ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu jak co roku przyłączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Finał  z głową”. W tym roku zbieraliśmy  dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Wolontariusze z naszej szkoły chętnie zaangażowali się i zbierali pieniądze do puszek w pobliżu miejsca zamieszkania. Wspierający akcję w zamian otrzymali pamiątkowe serduszko i uczucie radości, które towarzyszy niesieniu pomocy innym. Dziękujemy wszystkim, którzy „grali razem z nami”. Do zobaczenia  w przyszłym roku.

Siema
              Aldona Ch i Karolina M.