W dniu 30.05.2018 r. dzieci z grup 3,4-latków, 5-latków i 6-latków wyjechały do Wrocławia do kina Korona na bajkę pt. „Futrzaki ruszają na ratunek”. Film pokazał jakie wartości w życiu się liczą. Uświadomił dzieciom, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń i pomoc tym, którzy jej potrzebują. Po seansie na wszystkich buziach można było zauważyć uśmiech i zadowolenie. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w McDolnalds. Każde dziecko otrzymało zestaw i pokazało, jak kulturalnie spożywa się posiłek. Na koniec wylosowały zabawkę, która każdemu przypadła do gustu. Wszyscy uśmiechnięci wrócili do szkoły. Ta wycieczka na długo zostanie w pamięci uczestników.
WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH „RUDAWY JANOWICKIE – KOLOROWE JEZIORKA”
We wtorek 22 maja 2018 r. uczniowie klasy IVa i IVb punktualnie o godzinie 8.00 wyjechali na wycieczkę, której celem było zwiedzenie ruin zamku Bolczów oraz Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich.
Droga do Janowic Wielkich, niewielkiej wsi położonej nad Bobrem, minęła spokojnie. Najpierw uczestnicy wycieczki przeszli szlakiem turystycznym, by zwiedzić ruiny zamku Bolczów, znajdujące się na skalistym, granitowym występie, położonym około 561 m.n.p.m.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami przejechali do Wieściszowic, gdzie podziwiali Kolorowe Jeziorka – Żółte, Purpurowe oraz Błękitne, które leżą na zboczu Wielkiej Kopy, a ich zabarwienie jest związane ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.
Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego zostało także zorganizowane ognisko, na którym pieczono kiełbaski. Uczniowie mieli także okazję zakupić drobne pamiątki – magnesy, mapy i widokówki. Po godzinie 15 wyruszyli w drogę powrotną.
Wycieczka zakończyła się o godzinie 18, kiedy zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Dobrzenia, gdzie oczekiwali na nich rodzice.
Dzień Mamy i Taty w oddziałach przedszkolnych
Dnia 25.05.2018 r. wszystkie Mamusie i Tatusiowie przybyli do naszej szkoły, aby zobaczyć swoje pociechy, które przygotowały dla nich wiele atrakcji.
Dzieci z grup 3-4latków, 5latków i 6latków wystąpiły mówiąc wierszyki, śpiewając piosenki. Zmieniły się w aktorów, aby podziękować rodzicom i przypomnieć jak, ważną rolę pełnią w ich życiu. Nie obyło się bez prezentów, które wszystkie dzieci przygotowały wkładając w nie wiele pracy i zaangażowania. Po występach można było zauważyć na twarzach rodziców uśmiech, dumę, ale również wzruszenie. Uściskom nie było końca.
Karolina Maciejewska
2
„Jestem patriotą, znam i szanuję symbole narodowe”
W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Dobrzeniu w kwietniu i w maju 2018 roku odbyło się szereg zajęć z wychowawcami poświęconych tematyce uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz patronowi szkoły. Hasłem przewodnim było: „Jestem patriotą, znam i szanuję symbole narodowe”.
W grupie 3-4 latków dzieci malowały farbami flagę Polski i wykonywały orły z rolek papieru. Ponadto rozmawiały na temat symboli narodowych i obejrzały film edukacyjny „Polak Mały”.
5-latki wykonywały flagi i przystroiły nimi salę. Rozmawiały o symbolach narodowych (godło, flaga, hymn) i kolorowały obrazki przedstawiające godło i flagę Polski. Poznały literkę „f” na podstawie wyrazu „flaga”. Pomogły przygotować kącik patriotyczny.
6-latki wyklejały orła z papieru, malowały flagę farbami, oglądały film edukacyjny „Symbole narodowe”. Przygotowana też została gazetka w holu szkolnym.
Uczniowie w klasie I obejrzeli prezentację „Symbole narodowe”, poznały wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś?” oraz wysłuchali legendy o powstaniu państwa polskiego.
Uczniowie klasy II czytali informacje o majowych świętach zamieszczonych w „Gazecie Przyjaznej”. Uzupełniali zdania o symbolach narodowych. Ponadto kolorowali wizerunek Orła Białego oraz medalu Konstytucji 3 Maja. Na zajęciach komputerowych, wykorzystując edytor tekstu, pisali zdania na temat symboli narodowych.
W klasie III uczniowie komponowali i kolorowali z materiałów papierniczych symbole narodowe. Ponadto kodowali i odszyfrowywali informacje – tworzenie flagi. Udekorowali salę wykonanymi flagami, godłami, zgromadzonymi materiałami. Poznali historię godła i hymnu, śpiewali hymn.
W klasach czwartych odbyły się zajęcia z wychowawcami na temat: „Dlaczego święta narodowe są ważne?”. Ponadto dzieci przypomniały sobie znaczenie i historię symboli narodowych.
W klasie V i VI uczniowie przygotowywali flagi na zajęciach z wychowawcami oraz obejrzeli prezentację o Orle Białym – historia symbolu oraz początki naszego godła. Uczniowie rozmawiali o właściwej postawie podczas śpiewania hymnu i szacunku do symboli narodowych. W klasie VI uczniowie dyskutowali o tym, jak być współcześnie patriotą. W klasach przygotowano gazetki o tematyce patriotycznej i Konstytucji 3 Maja, a okna ozdobiono przygotowanymi flagami.
W klasie VII na zajęciach z wychowawcą uczniowie rozmawiali o symbolach narodowych, wypełniali karty pracy i obejrzeli prezentację multimedialną o tematyce patriotycznej.
4Tematyka patriotyczna podejmowana była wielokrotnie nie tylko na zajęciach z wychowawcą, ale również na zajęciach z języka polskiego, gdzie uczniowie poznawali okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz związaną z tym poezję patriotyczną.
Efektem działań jest szeroka wiedza uczniów na temat symboli narodowych, a zwłaszcza na temat patrona szkoły. Ponadto hol, korytarze szkolne i sale lekcyjne zostały odświętnie udekorowane.
Elżbieta Sołtys
Wycieczka do Krakowa i Ojcowa
10 i 11 maja klasa piąta i szósta przebywały na wycieczce w Małopolsce. Uczniowie najpierw zwiedzali Kraków. Odwiedzili w nim smoka ziejącego ogniem, a następnie siedzibę polskich królów – Wawel. W Kaplicy Zygmuntowskiej zobaczyli wiele bogatych, płaskorzeźbionych dekoracji, posągów świętych w niszach, przylegający do ściany metrowy pomnik nagrobny Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta oraz płytę nagrobną Anny Jagiellonki. Podziwiali piękne arrasy wiszące koło ołtarza. Dowiedzieli się, jakiej sztuczki użyli artyści, aby uzyskać zielony kolor bez zielonego barwnika. Krętymi, drewnianymi weszli na wieżę, gdzie wisi najsławniejszy dzwon w Polsce – Dzwon Zygmunta. Z kolei w Grobach Królewskich na Wawelu pani przewodnik przypomniała postacie polskich królów.
Z Wawelu ulicą Kanoniczą udali się w stronę rynku. Rynek Główny jest największym placem Krakowa i największym średniowiecznym rynkiem Europy. Przez sławne Sukiennice przeszli do Kościoła Mariackiego. Jest to jeden z największych i najważniejszych, po archikatedrze wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Po wysłuchaniu hejnału podziwiali sławny ołtarz Wita Stwosza, a następnie pomnik Adama Mickiewicza. Nie zabrakło oczywiście czasu na pamiątki z tego ważnego dla Polaków miejsca.
Następnego dnia pojechali do Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego w Polsce. Miejsce jest tak piękne, że posłużyło jako plan filmowy w sławnych produkcjach m.in. „Ogniem i mieczem”, „Janosik”. Odwiedzili pięknie odnowiony Zamek w Pieskowej Skale i Zamek w Ojcowie. Podziwiali Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Panieńskie Skały i Skały Kawaleryjskie, kaplicę „Na wodzie” i wiele innych ciekawych miejsc. Bardzo spodobała się wszystkim Jaskinia Łokietka, gdzie według legendy przez kilka tygodni ukrywał się nasz król, a teraz mieszkają nietoperze.
Z torbami pełnymi pamiątek i w doskonałych humorach, rozśpiewanym autobusem wszyscy wrócili do Dobrzenia.
KOLOROWE KONTENERY w naszej szkole
Pod koniec kwietnia w naszej szkole zorganizowano konkurs ekologiczny pt. „Kolorowe kontenery”. Chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III wykonały samodzielnie lub z pomocą prace dotyczące pojemników na odpady. Dzięki temu przypomniały i utrwaliły prawidłową segregację śmieci, podział na poszczególne kolory, konieczność segregowania śmieci.
Wśród biorących udział wyłoniono zwycięzców:
Oddziały przedszkolne:
Jan Bożek
Patryk i Paulina Cipińscy
Amelia GrzybKlasy I-III:
Zuzanna Pietras
Mateusz Bożek
Mateusz Król
Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy biorący udział w konkursie Medale Przyjaciela Przyrody.Gratulujemy
Karolina Maciejewska
Apel z okazji Święta 3 Maja
Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Nudzą nas uroczystości, apele, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.
3 maja 1791 roku w Polsce uchwalono konstytucję. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. Każdy porządek, żeby był trwały, musi być spisany i na papierze i w sercach. Na papierze, żeby ludzie nie zapomnieli, w sercach, żeby życzliwie i wytrwale te porządki spełniali. Nasza szkoła swój porządek spisany ma na papierze w postaci regulaminu. Polska także ma swój spisany porządek państwowy, czyli Konstytucję, bo tak się ustawa nazywa.
4Podczas uroczystego apelu 7 maja nasi uczniowie poznali lub przypomnieli sobie najważniejsze fakty związane z uchwaleniem sławnej Konstytucji 3 Maja oraz to, czym był patriotyzm dawniej oraz czym jest obecnie dla młodego Polaka.
Na początku poczet sztandarowy wniósł sztandar szkoły i odśpiewano hymn narodowy. Następnie uczennice przedstawiły postanowienia obrad Sejmu Czteroletniego oraz najważniejsze okoliczności wprowadzenia Konstytucji 3 Maja.
Wiadomości przeplatane były wierszami np. „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka oraz znanymi piosenkami patriotycznymi np. ,, Witaj majowa jutrzenko”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna", „ Jak długo w sercach naszych”. Aby przypomnieć wszystkim, jak ważny jest szacunek do symboli narodowych, uczniowie przypomnieli również tekst piosenki Jana Pietrzaka z 1976 roku pt. „Żeby Polska była Polską”.
Uroczystość podkreślała wagę takich wartości jak wolność, naród, ojczyzna, ponieważ naszym patronem jest „Orzeł Biały” – godło naszej ojczyzny.
Sukces młodych artystów
W Gminnym Centrum Kultury im. Anny Sojko w Dobroszycach 22 kwietnia odbyły się prezentacje młodych artystów w ramach Gminnego Przeglądu Form Artystycznych. Młodzi artyści prezentowali swoje zdolności tańcząc, śpiewając, grając na instrumentach lub występując w przedstawieniach teatralnych.
Reprezentanci naszej szkoły przygotowali pod opieką pani Katarzyny Stasiak spektakl zatytułowany „Było sobie drzewo”. Jego ekologiczne przesłanie doskonale wpisało się w obchodzony właśnie 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi. Starania naszych zdolnych artystów z klasy IV b zostały nagrodzone przez jury II miejscem w kategorii Teatr.
Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest propagowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie, obchodziliśmy 22 kwietnia. Uczniowie naszej szkoły we wtorek 24 kwietnia zgromadzili się w hollu głównym na apelu przygotowanym właśnie z tej okazji.
Na początku uczniowie klasy trzeciej zaśpiewali piękną piosenkę, opisującą naszą planetę, jako wspaniałe miejsce do życia, o które wszyscy musimy zadbać. Następnie wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji na temat samej idei Dnia Ziemi oraz znaczenia lasów w ekosystemie, które przybliżyli nam siódmoklasiści. Tę samą tematykę podejmowało przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV b pod tytułem „Było sobie drzewo”, które pokazało nam, że wszyscy musimy troszczyć się o wspólne dobro, jakim są lasy.
Uczniów do występów przygotowały panie Joanna Mikołajczyk, Celina Warzecha oraz Katarzyna Stasiak.
Dzień Ziemi w Oddziałach Przedszkolnych
W dniu 20.04.2018 r. w Oddziałach Przedszkolnych obchodziliśmy zbliżające się Święto Ziemi. W tym roku przebiegało ono pod hasłem: „Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami”.
Tego dnia dzieci z grupy 6latków z pomocą dziewczynek ze starszych klas przedstawiły spektakl pt. „Królewna Śmeszka i Ekoludki”. Dzieci przypomniały wszystkim o konieczności dbania o naszą planetę. Na koniec 5latki i 3,4latki zaprezentowały ekologiczne piosenki. Występujący zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami. Po tym dniu wszyscy pamiętają już o tym, aby troszczyć się o porządek przez cały rok.
„Smaczne, zdrowe, kolorowe”
W piątek 13 IV, w ramach edukacji zdrowotnej, dzieci z klas I – III oraz z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły spotkaniu z higienistką szkolną p. Elżbietą Mielcarek.
3Pani pielęgniarka podczas pogadanki przypomniała dzieciom zasady racjonalnego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Smaczne, zdrowe, kolorowe”. Uczestnicy konkursu wykonali różnorodnymi technikami plastycznymi piękne prace przedstawiające owoce i warzywa.
Laureatami konkursu w kategorii oddziałów przedszkolnych zostali:
I – Amelia i Łukasz Zawisza
Kamil Macioszek
II – Olaf Burzyński
Nataniel Burzyński
III – Jan Bożek
Lena KuczajW kategorii klas I – III laureatami zostali:
I – Zuzanna Pietras kl. II
II – Kaja Stępień kl. III
III – Oliwia Płysa kl. IZwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Apel z okazji Świąt Wielkanocnych
W środę, 28 marca 2018 roku, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji Świąt Wielkanocnych.
Uczniowie klas 5, 6 i 7 przypomnieli najważniejsze przesłanie tych świąt. Recytowane wiersze przeplatały piosenki. Przedstawiono też opowieść o tym, że każdy człowiek niesie w życiu swój krzyż.
Na zakończenie dyrektor szkoły p. Elżbieta Pietraszek i vice dyrektor Janusz Marszałek życzyli wszystkim odpoczynku i wesołych świąt w rodzinnym gronie. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.Życzymy wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
wiosennego nastroju oraz dużo radości płynącej z rodzinnych spotkań.
Promowanie i inicjowanie mody na czytanie
Dnia 21.03.2018 r. z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przystąpili do wspólnego czytania, aby w ten sposób przywitać wiosnę.
Organizatorem akcji był samorząd uczniowski wraz z bibliotekarzem. Jej celem jest promowanie i inicjowanie mody na czytanie wśród uczniów, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Po kilkuminutowym wspólnym czytaniu uczniowie mieli możliwość wypożyczenia wybranych przez siebie woluminów.
Dzięki przeprowadzonej akcji możemy wnieść swój wkład w rozwój czytelnictwa przyszłego pokolenia młodych Polaków.
Aldona Chilińska
„Zdrowie w poezji dziecięcej”
Pierwszego dnia wiosny uczniowie klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych mogły zaprezentować umiejętności recytatorskie. Tego dnia zorganizowano konkurs, w którym wzięły udział chętne dzieci.
Celem działania było:
- popularyzowanie poezji dziecięcej
- rozwijanie zdolności recytatorskich
- zainteresowanie dzieci poezją
- zachęcanie do występów na scenie
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze
- zainteresowanie tematem zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania
Wybór laureatów był bardzo trudny, jednak po długiej naradzie jury podjęło decyzję:
Klasy I-III:
1 miejsce – Milena Grzybowska (kl. III)
2 miejsce – Zuzanna Pietras (kl. II)
3 miejsce – Justyna Błaut (kl. I)
Oddziały przedszkolne:
1 miejsce – Oliwia Orzechowska (5latki)
2 miejsce – Lena Kuczaj (6latki)
3 miejsce – Paulina Cipińska (3-4latki)
Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy zasponsorowane przez Radę Rodziców. W klasach I-III odbyła się degustacja soczków i owoców z sadu Poraj z Jenkowic, przekazanych przez państwa Podczaszyńskich. Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszych działań.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w konkursie recytatorskim za rok.
Karolina Maciejewska, Małgorzata Kubicz
Pasowanie na czytelnika
16 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Dobrzeniu odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie klasy pierwszej odgadywali także zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor ogromną książką dokonała pasowania każdego z uczniów. Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali zakładki i pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. List gratulacyjny otrzymali również dumni rodzice. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.
Aldona Chilińska
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Wszystkie