• Ramowy rozkład dnia w oddziałach przedszkolnych

w Szkole Podstawowej

im. Orła Białego w Dobrzeniu

Część I – poranna (grupy łączone)

6:30 – 7:30

· Schodzenie się dzieci. Inicjowanie rozmów z dziećmi. · Zajęcia opiekuńcze. · Kontakty indywidualne, zabawy integrujące grupę, zabawy dowolne – stworzenie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci.

7:30 – 8:00

· Prace indywidualne lub z małym zespołem o charakterze wyrównawczo- stymulującym oraz z dzieckiem zdolnym, zabawy integrujące grupę. · Zabawy wynikające z własnej aktywności i potrzeb dziecka, zabawy dowolne lub z niewielkim udziałem nauczycielki. · Zabawy zorganizowane w kole lub przy muzyce, zabawy ruchowe. · Wsparcie działań twórczych poprzez kontakt z muzyką, sztuką, literaturą, rozwijanie sprawności fizycznej dzieci. · Poranne ćwiczenia gimnastyczne.

8:00- 8:45

· Przygotowanie do śniadania – wdrażanie i przyswajanie nawyków higienicznych – opanowanie umiejętności mycia rąk. · Czynności samoobsługowe.

· Śniadanie – realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

8:45 – 9:00

· Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Doskonalenie czynności samoobsługowych i higienicznych – korzystanie z toalety, mycie rąk.

Część II – główna

9:00 – 10:00

· Realizacja zajęć edukacyjno-wychowawczych z całą grupą w oparciu o podstawę programową. Organizowanie zabaw twórczych i ruchowych zgodnie z tematyka zajęć. Wielozmysłowe poznanie świata – poszukiwanie rozwiązań problemów zgodnie z podstawą programową Wychowania Przedszkolnego – rozwijanie u dzieci czynności intelektualnych potrzebnych w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji. Zabawy dowolne.

10:00 – 10:45

10:45-11:15

· Przygotowanie do pierwszego dania (zupa) – czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. · Pierwsze danie – zupa.

11:15 – 12:15

· Zabawy dowolne w sali, ćwiczenia utrwalające z zajęć edukacyjnych, zajęcia wyrównawcze, wspieranie rozwoju dzieci, poprzez zabawy dydaktyczne, ćwiczenia mowy, artykulacyjne, oddechowe, zabawy rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, zabawy w kręgu.  · Leżakowanie od 11:15 do 12:15 ( maluchy).

12:15 – 13:00

· Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe.

· Obiad – celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (widelcem, łyżką). Kształtowanie kulturalnego zachowania się przy stole. Zwrócenie uwagi na dokładne żucie pokarmów oraz przezwyciężenie niechęci do niektórych pokarmów. Dbałość o utrzymanie czystości i estetyki na stolikach.

13:00– 14:30 (grupy łączone)

· Relaks, odpoczynek, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej – wyciszenie. · Zabawy w kącikach zainteresowań, praca indywidualna.

· Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapinania guzików, suwaków doskonalenie czynności). · Zabawy samodzielne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych, zabawy tropiące, wycieczki i spacery.

14:30 – 15:00

· Czynności higieniczne i samoobsługowe. · Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

15: 00 – 16:30

· Zabawy i gry dydaktyczne, ćwiczenia słownikowe. · Praca wyrównawcza, indywidualna, praca w małych zespołach. · Tworzenie sytuacji rozwijających indywidualne zdolności i zainteresowania dzieci, rozmowy indywidualne. · Prace porządkowe. · Zabawy inspirowane poprzez dzieci. · Zabawy w ogrodzie przedszkolnym.