- Przyjaźni
- Zdolni
- Sport
- liczba odwiedzin: 380367
WITAMY!
Historia Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu (wtedy jeszcze w Gutwinach) sięga roku 1945. Właśnie wtedy uczniowie usłyszeli pierwszy szkolny dzwonek. Dzieci uczyły się w starym przedwojennym budynku oraz w pomieszczeniach wynajmowanych w budynkach XIX wiecznego pałacu.
Od 1 września 2005 roku szkoła funkcjonuje w nowym, pięknym obiekcie – obiekcie na miarę XXI wieku. Przestronne klasy, szerokie korytarze, wspaniałe zaplecze sportowe i rekreacyjne – to wszystko stwarza uczniom dobre warunki do nauki i wszechstronnego rozwoju.
Nasza szkoła dokłada wielu starań, aby wszyscy uczniowie czuli się w jej murach jak najlepiej. Szczególną troską i opieką otaczamy najmłodszych. Pod czujnym i uważnym okiem wychowawców poznają otaczający nas świat i odkrywają jego tajemnice.
Wszyscy nasi uczniowie biorą udział w licznych programach profilaktycznych, wycieczkach i imprezach sportowych. Szkoła organizuje także interesujące zajęcia pozalekcyjne, na których dzieci mogą rozwijać swoje pasje, talenty i zainteresowania.
Bogaty kalendarz imprez szkolnych pozwala na zaprezentowanie licznych uzdolnień naszych uczniów szerszemu gronu widzów. Rodzice, dziadkowie i krewni mogą z dumą i zachwytem obserwować rozwijające się talenty w czasie organizowanych przez szkołę uroczystościach. Bierzemy również udział w licznych przeglądach i imprezach pozaszkolnych.
Nasza szkoła ma wielu przyjaciół, którzy często goszczą w jej murach. Współpracujemy z przedstawicielami służby zdrowia, policji, poradni psychologiczno-pedagogicznej i rad sołeckich.
Najnowsze
Aktualności
Rekonstrukcja wydarzeń z Powstania Warszawskiego
- 23.07.2020
19 września uczniowie klas VI a, VI b i VIII pojechali do Oleśnicy, aby wziąć udział w bardzo ciekawym wydarzeniu artystycznym, jakim była rekonstrukcja wydarzeń z Powstania Warszawskiego przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Oleśnicy. Przedstawienie było niezwykle wzruszające, a wspaniała scenografia, dobrze dobrana muzyka, duże zaangażowanie wszystkich występujących na scenie zostało nagrodzone owacją na stojąco. Serdecznie dziękujemy Zespołowi Szkół Specjalnych za zaproszenie na ten spektakl.
- Rekonstrukcja wydarzeń z Powstania Warszawskiego: Czytaj więcej
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
- 23.07.2020
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Na uroczystym apelu zebrali się nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły. Przybyli również goście: Artur Ciosek Wójt Gminy Dobroszyce, Monika Hołówka Sekretarz Gminy Dobroszyce oraz Dariusz Filozof proboszcz parafii Dobra. Podczas apelu uroczyście przywitaliśmy nową dyrektor szkoły panią Bernardę Sieczkę, która po wygranym konkursie zastąpiła wieloletnią dyrektor panią Elżbietę Pietraszek. Pożegnaliśmy natomiast pana Janusz Marszałka, który odszedł ze stanowiska wicedyrektora szkoły.
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020: Czytaj więcej
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
- 23.07.2020
„Zakończenia są zawsze smutne,
nawet jeśli oznaczają początek czegoś nowego”2196 uczniów naszej szkoły zakończyło rok szkolny i rozpoczęło upragnione wakacje. Wielu otrzymało nagrody i listy gratulacyjne za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Z tej okazji odbył się uroczysty apel z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców. Obecni byli również ważni goście, m.in. pan Artur Ciosek wójt Gminy Dobroszyce, Dariusz Palma przewodniczący Rady Gminy Dobroszyce, pani Maria Wala była dyrektor szkoły, ksiądz Dariusz Filozof oraz Zarząd Rady Rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców panią Iwoną Węgrzyn. Apel był wyjątkowo uroczysty, ponieważ, po raz pierwszy po wprowadzeniu reformy oświaty, szkołę naszą ukończyli uczniowie klasy ósmej. Otrzymali oni specjalne podziękowania i gratulacje, a najlepsza absolwentka otrzymała nagrodę wójta. Uroczystość była wyjątkowa również dlatego, że po wi
- Zakończenie roku szkolnego 2018/2019: Czytaj więcej
Festyn z okazji Dnia Dziecka
- 23.07.2020
W piątek 31 maja 2019 roku odbył się w naszej szkole festyn z okazji Dnia Dziecka. Na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji. Nauczyciele przygotowali konkurencje sportowe, w których uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie z klas 4-8. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Mecz wygrali z niewielką przewagą uczniowie. Rodzice przygotowali kiełbaski, owoce oraz zimne napoje, po które chętnie sięgali zmęczeni zawodnicy. Swoje stoiska mieli również policjanci z posterunku w Dobroszycach, strażacy OSP w Dobroszycach, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu oraz p. Elżbieta Ceglarska-Długosz z Wydziału Promocji Dolnego Śląska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na zakończenie wręczono dyplomy i słodkie upominki dla startujących drużyn. Wszyscy doskonale się bawili, a piękna, słoneczna pogoda sprzyjała udanej zabawie.
- Festyn z okazji Dnia Dziecka: Czytaj więcej
“Drzewo, które umiało dawać”
- 23.07.2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy zorganizowało III Powiatowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VB, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali wraz z wychowawczynią Katarzyną Stasiak przedstawienie zatytułowane “Drzewo, które umiało dawać” wg utworu Shela Silverstraina. Ta piękna i wzruszająca opowieść o bezinteresownym poświęceniu i przyjaźni znalazła uznanie w oczach jury, które nagrodziło naszych artystów wyróżnieniem.
- “Drzewo, które umiało dawać”: Czytaj więcej
Obchody Tygodnia Patrona
- 23.07.2020
Nasza szkoła od listopada 2016 roku dumnie nosi imię Orła Białego. Nasz patron, jako symbol państwa, jest dla nas znakiem dumy, odwagi i heroizmu naszego narodu. Co roku podejmujemy działania, które przybliżają wszystkim historię godła, kształtują postawy patriotyczne oraz uczą szacunku i odpowiedniej postawy wobec symboli narodowych. Co roku pierwszy tydzień maja obchodzony jest jako „Tydzień Patrona”. W tym roku odbyły się zajęcia z uczniami, przygotowano kotyliony, a cała szkoła została udekorowana na biało – czerwono. 10 maja 2019 r. odbył się także apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Obchody Tygodnia Patrona: Czytaj więcej
Sprawozdanie finansowe Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Dobrzeniu
- 23.07.2020
- Sprawozdanie finansowe Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Dobrzeniu: Czytaj więcej
Europejski Dzień Numeru Alarmowego
- 23.07.2020
W dniu 11.02.2019 r. w grupie 3,4latków obchodzono dzień numeru alarmowego. Tego dnia przedszkolaki przypomniały sobie, jak prawidłowo wezwać pomoc, brały udział w scenkach dramowych, rozwiązywały zagadki tematyczne. Dzieci chętnie angażowały się w te działania, wypowiadały się na temat udzielania pierwszej pomocy, i wskazywały bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach. Na koniec zajęć wykleiły plasteliną wszystkim znany już numer 112.
- Europejski Dzień Numeru Alarmowego: Czytaj więcej
Bezpieczne ferie
- 23.07.2020
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych w dniu 21.01.2019 r. w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz akcji „Bezpieczne ferie” odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów kl. IV- VIII z przedstawicielem Posterunku Policji w Dobroszycach mł. asp. Rafałem Żurawskim.
- Bezpieczne ferie: Czytaj więcej
Komisarz LEW w naszej szkole
- 23.07.2020
W dniu 18 stycznia 2019 r. naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Posterunku Policji w Dobroszycach mł.asp. Piotr Jaworski oraz mł.asp. Rafał Żurawski razem z maskotką Komisarzem Lwem.
Policjanci przypomnieli naszym najmłodszym uczniom zasady związane z bezpieczeństwem w czasie ferii. Dzieci poznały sposoby zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia, np. co zrobić podczas ataku psa. Uczyły się bezpiecznego poruszania w ruchu ulicznym, przechodzenia w wyznaczonym miejscu oraz dowiedziały się jak ważne jest noszenie odblasków. W czasie spotkania uczniowie klas I-III otrzymali kamizelki odblaskowe w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć” organizowanej przez Fundusz Sprawiedliwości.
- Komisarz LEW w naszej szkole: Czytaj więcej
Jasełka
- 22.07.2020
“Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszystkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski”.Święta Bożego Narodzenia to czas pełen rodzinnego ciepła, który spędzamy w towarzystwie naszych bliskich. 21 grudnia, kilka dni przed wigilią, spotykaliśmy się w naszym szkolnym gronie, by razem dzielić radość, którą niosą te wyjątkowe święta. Na klasowych spotkaniach wigilijnych był opłatek, symboliczny poczęstunek, wspólne śpiewanie kolęd i drobne prezenty.
- Jasełka: Czytaj więcej
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 22.07.2020
Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W związku z tym 25 listopada w bibliotece szkolnej był obchodzony Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, pluszowego przyjaciela dzieci.
Wszystkim uczniom o tym dniu przypominała gazetka biblioteczna oraz wiszące plakaty w holu szkoły klas 0-VIII które zrobiono już tydzień wcześniej. Ogłoszono także konkurs na wykonanie misia. Można go było zrobić z różnych materiałów, np. z włóczki, masy solnej, pudełek, waty, ścinków materiałów, plasteliny, skarpety itp.
Z okazji tego święta do biblioteki zaproszono uczniów klas I-III oraz oddziały przedszkolne.- Światowy Dzień Pluszowego Misia: Czytaj więcej
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
- 22.07.2020
Dnia 9 listopada 2018 r. biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klasy pierwszej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
- Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej: Czytaj więcej
ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
- 22.07.2020
W piątek 9 listopada 2018 roku cała społeczność naszej szkoły uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystej akademii wierszem i piosenką przypomniano historię rozbiorów oraz powrotu do niepodległości. Szczególnie podkreślona została idea wolności, jako wartości bezcennej, którą łatwo można stracić, a trudniej odzyskać. O godzinie 11.11, tak jak uczniowie w całym kraju, zaśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” - naszego hymnu. Po zakończeniu spotkania wyszliśmy przed szkołę, aby wziąć udział w posadzeniu dębu, który przypominać będzie ten wyjątkowy dzień. Posadzenia dokonali zaproszeni goście z panem Arturem Cioskiem wójtem Gminy Dobroszyce oraz przedstawiciele nauczycieli, uczniów i rodziców. Założona została również „Kronika dębu”.
- ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI: Czytaj więcej
„Moje drugie śniadanie”
- 22.07.2020
Jak co roku, 8 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję promującą zdrowe odżywianie pt. „Moje drugie śniadanie”.
W klasach I-VIII czuć było zapach świeżych warzyw, które układano na kanapkach przygotowanych wraz z wychowawcą. W oddziałach przedszkolnych dzieci chętnie wykonywały zdrowe kanapki na wspólne śniadanie i wypiły pyszny, zdrowy marchewkowo-jabłkowy sok zrobiony przez chętną mamę. Tego dnia wszyscy przypomnieli sobie, co warto jeść, aby mieć dobre samopoczucie i tryskać energią.
- „Moje drugie śniadanie”: Czytaj więcej
Uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”
- 22.07.2020
W dniu 30 X 2018 r. odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka dzieci z oddziału 3,4latków. W wydarzeniu wzięła udział pani Dyrektor, rodzice oraz przedszkolaki z innych oddziałów wraz z wychowawczyniami. Mimo stresu dzieci pięknie śpiewały piosenki, tańczyły, mówiły wierszyki oraz składały „Przysięgę Przedszkolaka”.
- Uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”: Czytaj więcej
„Zawodowy zawrót głowy”
- 22.07.2020
Dnia 24.10.2018 r. w klasie II odbyło się spotkanie z kosmetolog p. Katarzyną, rodzicem naszej uczennicy, Ani. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się kosmetyczka, gdzie pracuje, jak powinniśmy dbać o swoją skórę.
Dzięki formie warsztatowej uczniowie mogli zadać pytania, zobaczyć jak w warunkach domowych zrobić piling i wykonać samodzielnie masaż dłoni. W trakcie wykonywania makijażu pastelami, p. Kasia namalowała na twarzach dzieci barwy biało-czerwone, aby uczcić 100-lecie niepodległości. Na zakończenie spotkania chętnym dzieciom ozdobiła naklejkami paznokcie. Jako zadanie domowe uczestnicy warsztatów mieli wykonać rodzicom masaż dłoni. Myślę, że te warsztaty spodobały się uczniom i zapadły im w pamięci.
- „Zawodowy zawrót głowy”: Czytaj więcej
„Jesienne Cudaki z warzyw i owoców”
- 22.07.2020
W październiku w naszej szkole odbył się konkurs związany z warzywami, owocami i jesienią. Chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III same lub z pomocą dorosłych wykonały pracę przestrzenną wykorzystując do tego owoce, warzywa oraz dary jesieni. Wszystkie prace prezentowały się bardzo interesująco. W wyborze najciekawszych pomogły głosy poszczególnych klas i wychowawców.
- „Jesienne Cudaki z warzyw i owoców”: Czytaj więcej
Rok 2018 jest dla naszego kraju rokiem szczególnym...
- 22.07.2020
Rok 2018 jest dla naszego kraju rokiem szczególnym i wyjątkowym. Obchodzimy bowiem setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicieli GRH 58. Pułku Piechoty (4 Pułku Strzelców Wielkopolskich) z Dzierżoniowa.
W piątek 26 października panowie w bardzo przystępny sposób przedstawili naszym uczniom wiele ciekawych informacji związanych z historią II wojny światowej. Mogliśmy poznać szczegóły umundurowania oficera oraz szeregowca, a także elementy wyposażenia żołnierza na polu walki. Część uczniów miała również okazję wzięcia udziału w wojskowej musztrze. Wszyscym z zaciekawieniem słuchali prowadzących, którzy z dużym zaangażowaniem dzielili się swoją historyczną pasją.
- Rok 2018 jest dla naszego kraju rokiem szczególnym...: Czytaj więcej
"Co w trawie piszczy"
- 22.07.2020
Dnia 15.10.2018 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w musicalu profilaktycznym Teatru Muzycznego „Forte” z Wrocławia pt. „Co w trawie piszczy” wystawionym BiFK w Oleśnicy. Była to opowieść o przygodach mieszkańców łąki, o tym co ich łączy i dzieli, o podobieństwach i różnicach między nimi. Dzięki wspaniałej i zabawnej grze aktorskiej mogliśmy przeżyć rozterki i dylematy głównych bohaterów spektaklu. Morałem sztuki, którą uczniowie oglądnęli była myśl, że pomimo wielu różnic, można pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś wielkiego i wspaniałego wspólnymi siłami. Myślę, że ten musical i nauka z niego płynąca zapadnie w pamięci naszych uczniów i da im wiele pozytywnych przemyśleń.
- "Co w trawie piszczy": Czytaj więcej